EÚ: kto nie je demokrat nedostane peniaze

BRUSEL – Európska únia (EÚ) sa chystá spustí nástroj, ktorý jej umožní zadržať rozpočtové platby členským štátom, ktoré porušujú demokratické zásady bloku.

V rozhovore pre Bloomberg to oznámil komisár EÚ pre spravodlivosť Didier Reinders.

„Mechanizmus podmienenosti“ vstúpil do platnosti v roku 2021 a Európska komisia ho ešte nepoužila. Tento nástroj znamená, že Európska komisia môže nechať krajiny bloku bez rozpočtových prostriedkov, ak nezabezpečia právny štát. Podľa Didiera Reyndersa má EÚ v úmysle prvýkrát použiť „mechanizmus podmienenosti“ do „niekoľkých dní alebo týždňov“.

Poľsko a Maďarsko sa pokúšajú napadnúť „mechanizmus podmienenosti“ na najvyššom súde EÚ. Hovorca poľskej vlády Piotr Müller uviedol, že nástroj by mohol viesť k vážnej kríze v bloku. Poľsko má podľa neho v EÚ veľa spojencov, ktorí sa obávajú, že v budúcnosti by táto metóda mohla byť použitá na vyvíjanie tlaku na nich kvôli „zlej“ politike.

„Mechanizmus podmienenosti“ je však len jedným z nástrojov na obmedzenie platieb pre krajiny. Poľsko a Maďarsko sa teraz pokúšajú získať prístup k financovaniu svojich plánov hospodárskej obnovy po epidémii koronavírusu. Európska komisia projekty neschválila a bez „zeleného svetla“ výkonného orgánu nie je možné uvoľniť prostriedky z balíka opatrení na boj proti pandémii.

Poľsko príde o 36 miliárd eur (41,71 miliardy dolárov) a Maďarsko o 7,2 miliardy eur (8,34 miliardy dolárov), ak nebudú schválené podľa plánov obnovy alebo ich aktivuje mechanizmus „podmienenosti“. Poľský premiér Mateusz Morawiecki vystúpi v Európskom parlamente 19. októbra. Reinders uviedol, že komisia bude politikove pripomienky pozorne sledovať. „Predseda komisie bude v parlamente spolu s predsedom poľskej vlády, aby ešte raz vysvetlil, že tlak bude vyvíjaný nielen zo strany komisie, parlamentu a súdu, ale aj zo strany členských štátov, ako aj občianskej spoločnosti a obyvateľov Poľska, “uviedol Reinders.

Rozpory medzi EÚ a Maďarskom s Poľskom vznikli kvôli vnútornej politike krajín. Maďarsko prijalo niekoľko zákonov, ktoré Brusel považuje za porušovanie práv LGBT komunity. Poľsko uskutočnilo reformu súdnictva, ktorá spochybnila nezávislosť sudcov. Niekoľko vojvodstiev v krajine tiež schválilo zákony proti LGBT. Štyri z piatich regiónov však stále zrušili vyhlásenia, aby získali peniaze z EÚ. Najnovšou kontroverznou témou bolo uznesenie prijaté v krajine, ktoré kladie poľské právo nad požiadavky EÚ.