Zomrela operná speváčka Edita Gruberová

ZURICH – Edita Gruberová (* 23. december 1946, Bratislava – † 18. október  2021,  Zürich, Švajčiarsko) bola slovenská sopranistka.

Soprán je považovaný za najvyšší hlas. Používal sa hlavne ako pomenovanie najvyššieho hlasu u žien, ale poznáme aj mužské soprány. Niekedy sa v mužskom odbore sopránom označoval hlas kastráta. Hlasový rozsah medzi sopránom a altom sa nazýva mezzosoprán.

Edita Gruberová študovala na Konzervatóriu a Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Debutovala v roku 1968 v úlohe Rosiny v opere Barbier zo Sevilly. Po ukončení štúdia spievala v Štátnej opere v Banskej Bystrici; v roku 1970 dostala angažmán vo Viedenskej štátnej opere ako Kráľovná noci v Čarovnej flaute. Jej medzinárodná kariéra ako koloratúrnej speváčky, predovšetkým v belkantovom odbore, sa začala v roku 1974, keď úspešne spievala Kráľovnú noci v Glyndebourne (Spojené kráľovstvo) a rok neskôr v Salzburgu. Nasledovali vystúpenia v newyorskej Metropolitan Opera,  Milánskej  La Scale, v Royal Opera House v Londýne, v parížskej Národnej opere, bavorskej Štátnej opere a v rade ďalších. Gruberová bola čestnou členkou Viedenskej štátnej opery.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.