Zomrel Jeff Beck gitarista skupiny The Yardbirds

LONDÝN – Jeff Beck, presnejšie  Geoffrey Arnold Beck  (24. júna 1944 Wallington , Londýn – 10. januára 2023 ) bol anglický rockový gitarista. 

Spolu s Ericom Claptonom a Jimmy Pagem bol jedným z troch najvýznamnejších gitaristov, ktorí pôsobili v legendárnej skupine The Yardbirds . Jeff Beck nikdy nedosiahol taký komerčný úspech ako jeho kolegovia, ale ako bývalý člen skupiny The Yardbirds bol pozvaný v roku 1992 na uvedenie do Rokenrolovej siene slávy .

The Yardbirds je anglická rocková skupina, ktorá vznikla v Londýne v roku 1963. Základnú zostavu skupiny tvorili spevák a hráč na ústnu harmoniku Keith Relf , ​​bubeník Jim McCarty , rytmický gitarista a neskôr basgitarista Chris Dreja a basgitarista/producent Paul Samwell-Smith . Kapela odštartovala kariéru troch najznámejších rockových gitaristov: Erica Claptona , Jimmyho Pagea a Jeffa Becka , ktorí sa všetci umiestnili v prvej päťke rebríčka 100 najlepších gitaristov časopisu Rolling Stone . 

Prvá kapela, ku ktorej sa hudobník pridal, bol Screaming Lord Sutch. Spoluzakladateľ Led Zeppelin Jimmy Page ho potom pozval do Yardbirds , kde Jeff Beck nahradil gitaristu Erica Claptona, ale Jeff  Beck skupinu po približne dvoch rokoch opustil.

Jeff Beck sa preslávil pokusom vytvoriť super skupinu. Bolo to v skladbe  Beck’s Bolero.

Beck’s Bolero  je rocková inštrumentálna skladba z  roku 1966. Je to prvá Beckova sólová nahrávka a bola opísaná ako „jedna z veľkých rockových inštrumentálnych skladieb, epická svojím rozsahom, harmonicky a rytmicky ambiciózna, no plná prvotnej energie.”Beck’s Bolero” obsahuje výraznú melódiu s viacerými gitarovými časťami poháňanými rytmom inšpirovaným Ravelovým Bolérom.

Bolero, Op. 81 je hudobné dielo francúzskeho skladateľa Maurica Ravela.

Názov Bolero pochádza z označenia rovnomenného španielskeho ľudového tanca – bolera. Aj keď Ravel svoje Bolero pôvodne tiež zložil ako hudbu k tancu (k baletu), dnes sa hráva často iba v koncertnom prevedení.

Pri nahrávaní inštrumentálnej skladby sa stretla skupina hudobníkov vrátane Jimmyho Pagea (sprievodná gitara neskôr Led Zeppelin) , Keitha Moona  (bicie nástroje – skupina The Who)) , Johna Paula Jonesa (bsasová gitara – neskôr Led Zeppelin)  a Nickyho Hopkinsa , ktorí sa neskôr zhodli, že zostava bola prvým pokusom o to, čo sa stalo neskôr a vznikla skupina Led Zeppelin.

V roku 1968 začal Jeff Beck sólovú kariéru a vydal svoj prvý album Truth.

Počas svojho života získal Beck osem cien Grammy a bol uvedený do Rock and Roll Hall of Fame.

Väčšina jeho skladieb je inštrumentálnych. Zahŕňajú rôzne žánre od blues-rocku , heavy metalu , jazz fusion po súčasný gitarový rock a elektronickú hudbu . Táto Beckova univerzálnosť sťažuje jeho žánrové zaradenie. Naproti tomu je hudobnou kritikou za svoju prácu uznávaným gitaristom  a jeho rockové inštrumentálne skladby vo svojej kategórii získali aj viacero cien Grammy .

Vo svojom bežnom živote bol Jeff Beck fanúšikom pretekov upravených terénnych vozidiel hot rods a bol vlastníkom jednej z najkrajších zbierok týchto automobilov v Británii . Hot rods boli aj obľúbenou témou skladieb jeho posledných albumov.

Spolu s Ringo Starrom a Davidom Gilmourom si zahral vo videoklipe k skladbe „Too Much to Lose“ česko-amerického hudobníka Jana Hammera.

Jan Hammer je česko-americký hudobný skladateľ a multiinštrumentalista. Bol členom legendárnej džez-rockovej formácie Mahavishnu Orchestra a nahral i veľké množstvo sólových nahrávok, v ktorých sa pohybuje od džezu cez rock až k popovej hudbe. Hammer vyhral niekoľko cien Grammy. Jeho asi najznámejšou prácou je hudba k seriálu Miami Vice z 80. rokov 20. storočia.

V roku 1990, podľa výsledkov prieskumu novín Observer, bol Jeff Beck uznaný za najvýraznejšieho gitaristu na svete. V rebríčku 100 najlepších gitaristov všetkých čias podľa magazínu Rolling Stone patrí Jeffovi Beckovi 14. miesto. Beckova kreativita ovplyvnila také odrody rockovej hudby ako blues rock, hard rock, fusion a iné.

„Šesťstrunový bojovník tu už nie je, aby sme obdivovali kúzlo, ktoré dokázal utkať okolo našich smrteľných emócií. Jeff mohol usmerňovať hudbu z éterického prostredia. Jeho technika je jedinečná. Jeho predstavivosť je zjavne neobmedzená. Jeff, budeš mi chýbať spolu s tvojimi miliónmi fanúšikov.” Napísal gitarista Led Zeppelin Jimmy Page, ktorý bol tiež spoluhráčom z Yardbirds a blízkym priateľom Becka, prostredníctvom Instagramu .

„Smrťou Jeffa Becka sme stratili úžasného muža a jedného z najlepších gitaristov na svete. Bude nám všetkým veľmi chýbať.” — Mick Jagger prostredníctvom Twitteru .

„Jeff Beck bol na inej planéte. Vzal mňa a Ronnieho Wooda do USA koncom 60. rokov vo svojej kapele Jeff Beck Group a odvtedy sme sa neobzreli späť. Bol jedným z mála gitaristov, ktorí ma pri hraní naživo počúvali, ako spievam a odpovedám.“ — Rod Stewart.

„Jeff bol taký milý človek a vynikajúci ikonický, geniálny gitarista, že už nikdy nebude ďalší Jeff Beck. Jeho hra bola veľmi špeciálna a výrazne brilantná!” — Gitarista Black Sabbath Tony Iommi na Twitteri.

“Zlomilo mi to srdce, vyzeral na mňa dobre.” Hral skvele, bol vo výbornej forme. Som šokovaný a zmätený… Bol to dobrý priateľ a skvelý gitarista.“ — Gitarista skupiny Kinks Dave Davies prostredníctvom Twitteru.

Poznámka pre zberateľov kuriozít: Prsty Jeffa Becka  boli poistené na 7 miliónov dolárov.