Odišiel David Crosby, zakladateľ americkej rockovej super skupiny Crosby, Stills Nash & Young

NEW YORK – David Van Cortlandt Crosby (14. augusta 1941 – 18. januára 2023) bol americký spevák, gitarista a skladateľ. Bol zakladajúcim členom skupín Byrds aj Crosby, Stills & Nash & Young. 

David Van Cortlandt Crosby sa narodil v Los Angeles v Kalifornii ako druhý syn oscarového kameramana Floyda Crosbyho, ktorý predtým pracoval na Wall Street, a Alipha Van Cortlandta Whiteheada, predavača v obchodnom dome Macy’s.[6] Jeho otec bol príbuzný rodiny Van Rensselaerovcov a jeho matka – vnučka pittsburského biskupa Cortlandta Whiteheada – pochádzala z prominentnej rodiny Van Cortlandtovcov

Crosby sa pripojil k Byrds v roku 1964. Prvý hit číslo jeden získali v roku 1965 s cover verziou skladby Boba Dylana “Mr. Tambourine Man”. Crosby sa objavil na prvých piatich albumoch skupiny Byrds a v roku 1973 produkoval reunionový album pôvodnej zostavy. V roku 1968 založil so Stephenom Stillsom a Grahamom Nashom skupinu Crosby, Stills & Nash (CSN).

Po vydaní debutového albumu získali CSN cenu Grammy za najlepšieho nového interpreta roku 1969. Pred nahrávaním druhého albumu Déjà Vu sa k skupine pridal Neil Young, aby s ňou absolvoval živé vystúpenia, pričom ich druhým koncertom bol Woodstock. Crosby & Nash, ktorí mali byť skupinou, ktorá mohla voľne spolupracovať, nahrali v 70. rokoch tri zlaté albumy, pričom základné trio CSN zostalo aktívne od roku 1976 až do roku 2016. Reuniony skupiny Crosby, Stills, Nash & Young (CSNY) sa konali v každom desaťročí od 70. rokov 20. storočia až do roku 2000. Z Crosbyho tvorby so skupinami Byrds a CSNY sa predalo viac ako 35 miliónov albumov.

David Crosby 1976 Crosby-Nash show vo Frost Amphitheatre, Stanford California.