LP Led Zeppelin IV pred päťdesiatimi rokmi

Bezmenné Zoso.svg LP britskej superskupiny Led Zeppelin IV vyšlo pre päťdesiatimi rokmi 8. novembra 1971. 

Mnoho ľudí tento album nazýva Led Zeppelin IV s odvolaním sa na číslovanie predchádzajúcich nahrávok kapely, a preto ho zvyknú nazývať štvrtým albumom, alebo štyrmi symbolmi Zoso.svg : ZoSo, Runes, The Hermit , Sticks, Man With Sticks.

Led Zeppelin IV sa predalo viac ako 37 miliónov kópií. Preto je nielen komerčne najúspešnejší album v histórii kapely. Je súčasne aj jeden z najpredávanejších albumov na svete. Led Zeppelin IV sa považuje za komerčne najúspešnejšiu hardrockovú nahrávku všetkých čias. Pieseň „Stairway to Heaven“ je stále najrotovanejšou hudobnou skladbou akéhokoľvek žánru v amerických rádiách a jednou z najznámejšie skladby v dejinách hudby.

Štyri znaky symbolizujúce členov skupiny. Hore zľava Page a Jones, dole zľava Bonham a Plant.

Keď hudobníci začali nahrávať v Island Studios v decembri 1970, Page zistil, že by mohlo byť dosť materiálu na dvojalbum. Počas týchto sedení bola nahraná akustická úvodná skladba „Stairway to Heaven“, vytvorená vo Walese a prepracovaná z madrigalu na hymnu. Skupina sa potom rozhodla presťahovať do Headley Grange, viktoriánskeho domu v East Hampshire, na základe odporúčania hudobníkov z Fleetwood Mac na ďalšie nahrávanie a skúšky. Po týždni intenzívnej práce a spoločnej tvorby hudby si Led Zeppelin prenajali mobilné štúdio Rolling Stones, aby svoje nápady preniesli na kazetu. Keď boli do domu privezené zariadenia a aparáty, postupne sa tam nasťahovala celá skupina, pričom posedenia sa striedali s poľovačkou, prechádzkami a návštevami miestnej krčmy. Page neskôr spomínal: „Potrebovali sme miesto, kde by sme si mohli dať šálku čaju, túlať sa po záhrade a potom ísť robiť to, čo sme mali robiť“. Podľa spisovateľa Davea Lewisa pokojná atmosféra prispela k tvorivému procesu. Väčšinu piesní nahrali práve tam.

Večer muzicírovali pred kozubom; tam Jimmy Page a John Paul Jones dokončili akordy pre „Stairway to Heaven“ . Nahrávanie prebiehalo v obývačke usadlosti, na stenách ktorej boli nalepené kartónové kartóny od vajec a cez okná boli natiahnuté drôty mikrofónov . Komunikácia medzi hudobníkmi a mobilným štúdiom prebiehala prostredníctvom kamery a mikrofónu video monitorovacieho systému. Za menej ako dva mesiace práce v Headley Grange mali hudobníci 14 skladieb v rôznych štádiách dokončenia: všetkých osem, ktoré sa dostali na album, plus nedokončené čísla ako „No Quarter“, vyjde na ďalšej LP, ako aj „Down by the Seaside“, „Night Fly“, „The Rover“ a „Boogie with Stu“ vydané na dvojalbume Physical Graffiti.  Takmer na všetkých svojich skladbách použil Les Paul, okrem skladby „Stairway to Heaven“, nahranej na gitare Fender Telecaster ktorú mu podaroval Jeff Beck.

LP Led Zeppelin IV nahrali nasledovní hudobníci:

  • Jimmy Page – akustická gitara, elektrická kytara, mandolína, producent, remastering, digitálny remastering
  • Robert Plant – spev, harmonika
  • John Paul Jones – syntezátor, basová gitara, klávesy, mandolína
  • John Bonham – bicie nástroje
  • Ian Stewart – klavír v skladbe “Rock and Roll”
  • Sandy Denny – spev v  skladbe “The Battle Of Evermore”

Headley Grange je majetok nachádzajúci sa v dedine Headley, East Hampshire vo Veľkej Británii. Najznámejší je ako miesto nahrávania a skúšok britských rockových skupín 60. a 70. rokov, vrátane Led Zeppelin, Bad Company, Fleetwood Mac, Genesis, The Pretty Things, Clover a hudobníkov – Petera Framptona a Iana Durryho.