Krajiny G 20 chcú globálnu daň pre podniky 15 %

RÍM – Summit G20 podporuje zavedenie minimálnej globálnej dane

Iniciatíva má za cieľ zastaviť súťaž medzi krajinami o investorov, takzvané „preteky ku dnu“, počas ktorých vlády znižujú daň pre podniky.

Lídri krajín G20 podporili dohodu Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) o zavedení globálnej minimálnej dane pre podniky vo výške 15 %.

Uvádza sa to v návrhu rozhodnutia summitu G20, ktorý sa dnes začal v Ríme, informuje agentúra Reuters.

„Vyzývame rozšírené fórum OECD/G20 o minimalizácii daní a vyberaní ziskov, aby urýchlene vyvinulo modelové pravidlá a mnohostranné nástroje, dohodnuté v podrobnom implementačnom pláne, aby sa zabezpečilo, že nové pravidlá vstúpia do platnosti globálne v roku 2023,“ uvádza sa v správe. návrh rozhodnutia, ktorý sa má prijať na konci dvojdňového summitu v nedeľu 31. októbra 2021.

V októbri dosiahlo 136 krajín dohodu o minimálnom zdaňovaní globálnych korporácií vrátane internetových gigantov ako Google, Amazon, Facebook, Microsoft alebo Apple, aby sa im sťažilo vyhýbanie sa zdaneniu otvorením kancelárií v jurisdikciách s nízkymi daňami.

“Toto je viac než len daňová dohoda, je to zmena pravidiel globálnej ekonomiky,” povedal novinárom vysoký predstaviteľ USA.

Taliansky premiér Mario Draghi podľa Hlasu Ameriky privítal rozhodnutie G20: “Dosiahli sme historickú dohodu o spravodlivejšom a efektívnejšom medzinárodnom daňovom systéme.”

Poznamenáva sa, že iniciatíva je navrhnutá tak, aby zastavila súťaž medzi krajinami o investorov, takzvané „preteky ku dnu“, počas ktorých vlády znižujú korporátnu daň a prichádzajú o dôležité rozpočtové príjmy a medzinárodné korporácie presúvajú svoje výrobné kapacity a zisky do jurisdikciách s najnižšou úrovňou zdanenia.

Pozorovatelia už skôr uviedli, že rovná daň by mohla Spojeným štátom uľahčiť udržanie korporácií, aj keď bude schválený masívny plán podpory infraštruktúry, ktorý presadzuje americký prezident Joe Biden.

Krajiny Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj  (OECD)dosiahli 9. októbra 2021 dohodu o zavedení jednotnej 15-percentnej dane na činnosť globálnych korporácií. Celkovo sa k dohode pripojilo 136 krajín zo 140, ktoré sa zúčastnili na rokovaniach. Týchto 136 krajín tvorí viac ako 90 % svetového HDP. Treba poznamenať, že reforma sa dotkne stoviek najväčších spoločností a umožní prerozdelenie 125 miliárd dolárov.

Niektoré krajiny EÚ, najmä Írsko a Maďarsko, kde sadzby dane z príjmu právnických osôb patria medzi najnižšie v Európe, dosahujú 12,5 %, respektíve 9 %, vyhlásenie OECD nepodpísali.

Dokument ostro kritizovala medzinárodná únia Oxfam, ktorá sa zaoberá problémami chudoby. Podľa jej predstaviteľov sa obchod ukázal ako „bezzubý“: parametre v ňom stanovené sú príliš nízke, preto sa pre chudobné krajiny prakticky nič nezmení, hoci je teoreticky v ich záujme, aby sa reforma realizovala. .

Podľa odhadov OECD strácajú štáty kvôli daňovým výpadkom ročne 100 až 240 miliárd dolárov. “Vyvinutý balík dokumentov je navrhnutý tak, aby zabezpečil poradie, v akom veľké nadnárodné korporácie platia dane tam, kde pôsobia,” poznamenala OECD.