Po 40 rokoch vyšla LP Vladimíra Mišíka ETC 2

PRAHA / BRATISLAVA – České hudobné vydavateľstvo Supraphon po 40 rokoch vydalo
na CD dlhohrajúcu platňu (LP) skupiny ETC, ktorá vyšla pod titulom ETC 2 v tom istom vydavateľstve v roku 1980. Najľahšie ju získate v predajni hudobných nosičov Dr. Horák. Adresa elektronického obchodu je tu.

Tohto roku dostal Vladimír Mišík šesť cien Anděl. Anjel je česká hudobná cena, ktorú po spôsobe Grammy udeľuje Akadémia populárnej hudby. Od roku 1997 je symbolizovaná soškou anjela s rozepjatými krídlami hrajúceho na roh
od akademického sochára Jaroslava Rónu.

Táto reedícia dokazuje, že takáto situácia trvá už niekoľko dekád. Jeho druhá dlhohrajúca doska s kapelou ETC … (1980) je radená medzi najdôležitejšie položky našej rockovej histórie. Muzikantsky požehnanej obsadenie – popri Mišíkovi tiež páni Ján Hrubý, Petr Pokorný, Jiří Veselý, Jiří Šustera a hosťujúci Jan Kolář – natočilo sadu deviatich skladieb s puncom mimoriadnej trvanlivosti.

Pripomeňme treba si pesničky Najlepšia ženská našich dní, Taxůvku sme chytili, Variácie na renesančné téma alebo Sladké je žiť, aby bolo jasno, o akú kvalitu ide. Kompozične to obstarali členovia kapely plus Jiří Jelínek, textovo Michal Staša, Václav Hrabě, Josef Kainar, Hynek Žalčík, Vladimír Merta a Langston Hughes / Jiří Valja. Českým a slovenský poslucháčom Vladimír Mišík v pesničkách priblížil kvalitnú poéziu.

Václav Hrabě (1940- 1965) bol český básnik a čiastočne prozaik, jeden z významných predstaviteľov takzvanej Beat generation v Československu, ktorá sa inak rozmohla predovšetkým v krajine svojho vzniku, v USA. Osobne sa stretol s americkým básnikom Allenom Ginsbergom a napísal s ním rozhovor (v roku 1965 pri príležitosti jeho vystúpenia
v Prahe).  Album je vylisované v gramáži “ťažký vinyl”, vnútri nájdete potlačený vnútorný sáčok a vložený list
s textami a fotkami.

Supraphon je české hudobné vydavateľstvo, jedna z najvýznamnejších českých hudobných spoločností, ktorá má registrovanú značku už od roku 1932.

Pripomeňme si báseň zhudobnenú Vladimírom Mišíkom na albume ETC 2 Variace na renesanční téma z pera Václava Hraběho:

Láska je jako Večernice,
plující černou oblohou.
Zavřete dveře na petlice!
Zhasněte v domě všechny svíce
a opevněte svoje těla,
Vy, kterým srdce zkameněla!
Láska je jako krásná loď,
která ztratila kapitána,
námořníkům se třesou ruce
a bojí se co bude zrána.
Láska je jako bolest z probuzení
a horké ruce hvězd,
které Ti oknem do vězení
květiny sypou ze svatebních cest,
které Ti oknem do vězení
květiny sypou ze svatebních cest.
Láska je jako Večernice,
plující černou oblohou.
Náš život hoří jako svíce
a mrtví milovat nemohou.
Náš život hoří jako svíce
a mrtví milovat nemohou!