Plastové slamky, miešadlá a tampóny sme proti

LONDÝN –  V Anglicku vstúpil do platnosti zákaz používania plastových slamiek, vatových tampónov a plastových miešadiel. Úrady to robia kvôli v boju proti proti plastovému odpadu, upozorňuje CNBC. Či sa zákaz bude vzťahovať na ďalšie britské regióny – Škótsko, Severné Írsko a Wales – nie je známe.

Podľa vládnych odhadov Briti ročne spotrebujú 4,7 miliárd plastových slamiek, 316 miliónov miešadiel a 1,8 miliárd vatových tampónov. Po použití veľká časť odpadu končí v oceáne, znečisťuje životné prostredie a negatívne ovplyvňuje morský život.

O zákaze sa hovorí už niekoľko rokov. The Guardian odhaduje, že do oceánov bolo vyhodených asi 150 miliónov ton plastového odpadu. To vedie k smrti asi 100 tisíc morských cicavcov.

V roku 2021 vstúpi do platnosti v Európskej únii zákon, podľa ktorého sa zavádza úplný zákaz používania plastového riadu. Okrem jednorazových spotrebičov a riadu EÚ zakáže vatové tampóny, slamky na pitie, plastové miešacie koktaily a balónové tyčinky. Navrhuje sa tiež obmedziť používanie jednorazových nádob na potraviny a nápoje, ako sú plastové poháre.