Imanbek: prvý DJ z Kazachstanu s cenou Grammy

ASTANA – Kazachstan má nositeľa ceny Grammy. Je ním Imanbek Maratovich Zeikenov, známejší pod pseudonymom Imanbek

Je to kazašský DJ a hudobný producent. V roku 2019 sa celosvetovo preslávil vďaka remixu piesne Saint Jhn „Roses“, za ktorú získal hudobnú cenu Grammy 2021, čím sa stal prvým hudobníkom z Kazachstanu, ktorý získal Grammy, ako aj prvým hudobníkom z SNŠ a bývalom ZSSR získať Grammy v kategórii nevážna hudba.

Pochádza z podrodu Iman z rodu Basentiyn z kmeňa Argyn. Imanbek sa narodil v meste Aksu v regióne Pavlodar. V Kazachstane hral na gitare, keď mal 8 rokov. Počas štúdia na Železničnej škole začal pracovať na železničnej stanici v Aksu, no remixovaniu sa venuje od roku 2017, keď mal 17 rokov.

Remixoval skladbu „Roses“, ktorú predtým vydal rapper z Guyany-American Saint Jhn prostredníctvom ruského vydavateľstva Effective Records, ktorý s ním podpísal zmluvu. Remix bol vytvorený bez účasti Saint Jhna, keďže pokusy Imanbeka Zeikenova kontaktovať ho na Instagrame zlyhali a nedostal odpoveď. Remix tejto piesne sa objavil vo veľkom počte hitparád po celej Európe vrátane Belgicka, Maďarska, Holandska, Poľska a Švédska a stal sa číslom 3 na svetovom rebríčku Shazam . Na základe úspechu a popularity remixu sa pôvodná skladba nahraná v roku 2016 objavila v roku 2019 v americkom Billboarde, British Singles Chart a v rebríčkoch v iných krajinách ako Rakúsko, Kanada, Dánsko, Francúzsko, Nemecko, Írsko.

V novembri 2020 bol Imanbek nominovaný na cenu Grammy za najlepší remix (Rose). Dňa 14. marca 2021 bolo oznámené víťazstvo Imanbeka v tejto nominácii. Imanbek sa stal prvým hudobníkom z Kazachstanu, ktorý získal Grammy, ako aj prvým hudobníkom zo SNŠ a bývalého ZSSR, ktorý získal Grammy v kategórii nevážna hudba.