Mínusová ropa je problém termínových obchodov

CHICAGO – Mínus 40 dolárov za barel ropy. Svet nevidel takúto cenu ropy, ak ju možno nazvať cenou. Stojí za to znepokojovať tých, ktorí predávajú ropu a radujú sa tým, ktorí ju kupujú ? Barel ropy, alebo inej obdobnej látky, sa označuje skratkou búl, Jeden  búl = 158,987294928 litrov a rovná sa  42 US galónom.

Nestojí to za to. Záporná cena v Amerike je iba chybou v matrici odvodených cenných papierov, ktorými sú futures, teda termínované kontrakty. Ide o technické zlyhanie, finančné dobrodružstvo, ktoré má málo spoločného so skutočným svetom. Nikto nedostane za benzínovú pumpu príplatok za plnú nádrž.

Bežná ropa – čierna, viskózna, zapáchajúca kvapalina – je stále v cene, aj keď táto cena vyzerá v historickej perspektíve smiešne. Dva hlavné svetové druhy ropy, na ktoré je viazaná cena väčšiny ostatných, sa obchodujú na rovnakej úrovni ako pred pár dňami. V Amerike stojí ropa Texas WTI za júnové dodávky 22 dolárov a za barel Brent v európskej triede sa predáva 26 dolárov.

A skutočnosť, že to stálo mínus 40 dolárov za barel, je už preč. Mínus cena sa týkala futures – finančného nástroja zabezpečeného ropou, teda zmluvy na dodávku surovín v určitom období.

Futures je zmluva medzi dvomi stranami uzatvorená v súčasnosti o povinnosti predať alebo kúpiť nejaké podkladové aktívum, teda cenný papier, alebo tovar, v určenom čase v budúcnosti za cenu určenú v súčasnosti, pričom obchod sa uskutočňuje v štandardizovanej podobe, najmä štandardizovanom množstve na burze.

Termínová zmluva bola na máj, jej platnosť skončila dnes v utorok 21. apríla 2020. A keďže teraz nikto nepotrebuje ropu, viac o tom nižšie, deň pred skončením platnosti zmluvy, investori sa ju snažili za každú cenu zbaviť. Akákoľvek cena sa ukázala ako negatívna.

O tom, jedného dňa, natočia film ako The Big Short Game s Christianom Baleom. Hrdina tohto filmu dlho pred globálnou finančnou krízou spôsobil kolaps trhu nezabezpečených hypoték. Znie to nudne, ale na konci filmu sa zobrazuje na tabuli číslo so značkou: + 489% zisk.

Ropy je nadbytok. Preto môže na poklese cien niekto zarobiť.

Čierny pondelok na americkom trhu s ropou sa stal v čase, keď sa svetový dopyt po rope po poklese  hospodárskej aktivity na svete sa zrútil. Klesol  asi o 30%. Odpoveďou bolo zníženie dodávok z Ruska a krajín OPEC o približne 10% celosvetovej dodávky surovín.

Toto zníženie ťažby bude nasledovať až v máji. Ale aj potom sa ukáže, že približne 20% ropy na trhu je zbytočných. Aby sa zabránilo nadmernému zásobovaniu, musí sa ropa skladovať. Ale to je problém. Zásobníky ropy na planéte sú plné asi na tri štvrtiny.