Ruská federácia: firma Gazprom vypracuje plán prechodu na platbu za ruský plyn v ruských rubľoch

MOSKVA – Pán Dmitrij Sergejevič Peskov, hovorca pána prezidenta Ruskej federácie Vladimíra Putina  uviedol, že do 4 dní Gazprom určí aspekty prechodu na platenie za plyn v rubľoch.

“Gazprom” v blízkej budúcnosti určí aspekty súvisiace s prechodom na platbu za ruský plyn v rubľoch, informácie budú prinesené kupujúcim paliva, uviedol tlačový tajomník prezidenta Ruska Dmitrij Peskov, informuje stránka www.kremlin.ru, ktorá je na Slovensku blokovaná. Finančné noviny blokáciu obchádzajú tak, že neporušujú zákony Slovenskej republiky.

„Je tu pokyn pre Gazprom od prezidenta, aby prijal platbu v rubľoch. Gazprom bude musieť do týždňa, alebo skôr do skutočne zostávajúcich štyroch dní, nadviazať kontakty, vyvinúť zrozumiteľný a transparentný systém, ako sa to dá technicky a logisticky uskutočniť,“ povedal pán Peskov.

Verejná akciová spoločnosť Gazprom (PJSC Gazprom) je ruská nadnárodná energetická spoločnosť, ktorej viac ako 50 % akcií vlastní štát. Ide o holdingovú spoločnosť skupiny Gazprom. PJSC Gazprom priamo predáva zemný plyn a prenajíma si svoju prepravnú sústavu plynu. Hlavnými činnosťami sú prieskum, výroba, preprava, skladovanie, spracovanie a predaj plynu, plynového kondenzátu a ropy, predaj plynu ako motorového paliva, ako aj výroba a predaj tepla a elektriny.