Ruská federácia chce investorom vrátiť len 50 %

MOSKVA – Zľava z trhového ocenenia ruských aktív “nepriateľských” nerezidentov, ktorá v skutočnosti už vstúpila do praxe “výstupných” transakcií, je teraz stanovená na úrovni oficiálneho rozhodnutia špecializovaného orgánu.

Systém kontroly kapitálu zavedený v reakcii na protiruské sankcie na jar tohto roku stanovuje najmä transakcie s “nepriateľskými” nerezidentmi prostredníctvom podvýboru vládnej komisie pre zahraničné investície. Má právomoc povoľovať určité transakcie, ktoré sú štandardne zakázané viacerými prezidentskými dekrétmi. Podkomisii predsedá šéf ministerstva financií Anton Siluanov a jej členmi sú aj zástupcovia centrálnej banky, ministerstva hospodárskeho rozvoja a prezidentskej administratívy. Väčšina rozhodnutí subkomisie nie je verejná, len niektoré zverejňuje ministerstvo financií ako výňatky zo zápisníc.

Ministerstvo zverejnilo jeden z takýchto výpisov 30. decembra. Uvádza sa v ňom, že na zasadnutí 22. decembra sa podvýbor rozhodol pri posudzovaní otázok týkajúcich sa povoľovania odcudzenia ruského majetku osobami spriaznenými s nepriateľskými štátmi vychádzať z účelnosti stanovenia niekoľkých podmienok. Predovšetkým predajná cena aktíva musí poskytovať zľavu z nezávislého odhadu jeho trhovej hodnoty vo výške najmenej 50 %.

V praxi sa investori s touto požiadavkou už opakovane stretli. Napríklad kanadská spoločnosť Kinross Gold musela znížiť dohodnutú sumu za predaj svojich ruských zlatých aktív o polovicu – z 680 miliónov USD na 340 miliónov USD (transakcia bola uzavretá v júni) – ako to požadovala Komisia pre práva.

Vo vyhlásení sa okrem toho uvádza, že v podmienkach transakcie by sa mala stanoviť splátka na jeden alebo dva roky a/alebo povinnosť vykonať “dobrovoľné prevody do federálneho rozpočtu” vo výške najmenej 10 % sumy transakcie.

Noví vlastníci majetku predaného cudzincami musia mať kľúčové ukazovatele výkonnosti.

Podvýbor vzal na vedomie aj informácie ministerstva financií a centrálnej banky o prístupoch pri rozhodovaní o povolení vyplácať dividendy zahraničným vlastníkom ruských podnikov. Tieto zásady už predtým verejne vyjadril námestník ministra financií Alexej Mojsejev.

Stanovuje sa v nich, že výška dividend nesmie presiahnuť 50 % čistého zisku, okrem toho sa zohľadňuje prax rozdelenia zisku za predchádzajúce obdobia, ako aj “pripravenosť zahraničných účastníkov (akcionárov) organizácie pokračovať v obchodných aktivitách na území Ruskej federácie”. Zohľadňuje sa aj stanovisko príslušných výkonných orgánov a centrálnej banky “k posúdeniu významu činnosti organizácie a vplyvu jej aktivít na technologickú a výrobnú suverenitu Ruskej federácie”. Orgány môžu tiež podmieniť povolenie na vyplácanie dividend štvrťročnými kľúčovými ukazovateľmi výkonnosti spoločností.