Zomrel slovenský matematik Pavel Brunovský

Zomrel matematik Pavol Brunovský vo veku 84 rokov.  V svojich rokoch bol najvýznamnejšim slovenským matematikom.

Profesor Pavel Brunovský sa narodil 5. decembra 1934 vo Viedni. Štúdium matematiky ukončil v roku 1958 na Prírodovedeckej Fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Daniel Ševčovič napísal jeho životopis. V rokoch 1969-1970 pracoval na Ústave technickej kybernetiky Slovenskej akadémie vied, kde absolvoval doktorandské štúdium v roku 1964 pod vedením profesora J. Kurzweila z Prahy. Po roku 1970 pôsobil na Matematickom ústave Slovenskej akadémie vied až do roku 1974. Najvyšši u vedeckú hodnosť, DrSc., získal v roku 1978 a za profesora bol vymenovaný v roku 1991. Dodnes aktívne pôsobí na Fakulte matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského. Bol hosťujúcim profesorom na univerzite vo Florencii, viackrát na Michiganskej štátnej univerzite i na univerzitách vo Viedni, v Tokiu, Nice a Paríži. V roku 2005 mu bol prezidentom Slovenskej republiky udelený  Pribinov kríž za zásluhy v oblasti rozvoja vedy a vzdelávania.

Na začiatku vedeckej kariéry Pavla Brunovského bola hlavnou oblasťou jeho záujmu teória a aplikácie optimálneho riadenia. Dosiahol celý rad pozoruhodných a významných výsledkov, akými sú napríklad regularita syntézy optimálneho riadenia pre dôležité triedy úloh, alebo kánonická forma pre lineárne riadené systémy, dnes nazývaná Brunovského normálna forma.  Dôkazom uznania bola aj pozvaná prednáška na Svetový kongres matematikov v roku 1978, kde predniesol svoje výsledky o štruktúre optimálnej spätnej väzby.  Neskôr upriamil svoju pozornosť na príbuznú oblasť matematického výskumu a onedlho sa stal expertom aj v teórii dynamických systémov.  V 80-tych rokoch sa začal venovať kvalitatívnej teórii evolučných parciálnych diferenciálnych rovníc.

V roku 1994 sa začal venovať príprave nového študijného programu Ekonomická a finančná matematika, ktorý predstavoval jedinečný program a príležitosť pre študentov aplikovať získané matematické poznatky v odboroch matematickej ekonómie a teórie financií. Vďaka jeho iniciatíve a úsiliu vznikol a dnes sa naďalej rozvíja úspešný štúdijný program Ekonomická a finančná matematika. Program založil v období, keď počet matematicky orientovaných študentov klesal nielen na Univerzite Komenského, ale všeobecne na území celého Slovenska.
Program je populárnou možnosťou pre praxou motivované štúdium matematiky a zároveň je vysoko cenený talentovanými študentmi kvôli kvalite teoretického vzdelávania, ktorú ponúka. Pavel si plne uvedomoval potrebu vedeckého výskumu, ktorý by podporoval neustále zlepšovanie kvality pedagogického procesu na novozaloženom študijnom programe. Preto obohatil svoje výskumné záujmy o problémy súvisiace s modelovaním ekonomických a finančných procesov. Svoje vedomosti z kvalitatívnej teórie diferenciálnych rovníc zužitkoval vo vedeckých článkoch venovaných analýze fluktuácií na finančných trhoch ako aj v modeloch optimálneho zaistenia finančných portfólií.

“Myslím, že vo svojom staršom veku bol najväčším žijúcim slovenským matematikom. Vo vedeckej oblasti sa dlho venoval diferenciálnym rovniciam a optimalizácii dynamických systémov. Keď bol na prahu šesťdesiatky, dokázal naštartovať výskum v oblasti finančnej matematiky. Prednášal nám v akademickom roku 1979/80 predmet dynamická optimalizácia. Jeho učebnicu Teória optimálneho riadenia mám doteraz vo svojej knižnici. Naposledy som sa s ním rozprával pred rokom na jednom predvianočnom večierku. Diskutovali sme o mikroekonómii, z ktorej ešte stihol napísať skriptá. Bol nielen vedeckou, ale i spoločenskou autoritou.,” napísal  svojom internetovom denníku matematik a bývalý politik Vladimír Palko.