Kto je kto: ruský podniktateľ Roman Abramovič

Roman Arkadevič Abramovič 1966) je rusko-izraelský podnikateľ, filantrop, oligarcha a politik.

Je hlavným vlastníkom súkromnej investičnej spoločnosti Millhouse LLC. Bol  majiteľom londýnskeho futbalového klubu FC Chelsea. Predal ho. Zúčastňuje sa rokovaní medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou.

V rokoch 2000-2008 bol gubernátorom Čukotky. V roku 2021 jeho majetok podľa časopisu Forbes predstavoval 14,5 miliardy amerických dolárov, čo z neho robilo vedľa 142. najbohatšieho muža planéty zároveň 2. najbohatšieho Izraelca, 11. najbohatšieho Rusa a najbohatšieho Portugalca (má občianstvo všetkých týchto troch štátov).

S podnikaním začínal Abramovič ešte v Sovietskom zväze, na konci 80. rokov 20. storočia v dobe Gorbačovovej ekonomickej reformy. Ako presne prišiel k svojmu bohatstvu, sa nikdy nechcel podrobne zmieňovať. Oficiálnou verziou je, že začal obchodovať s ropnými produktmi, menami atď. Vtedy bol tiež stíhaný za údajné sprenevery a krádeže vlakov plných ropy. Nikdy mu však nič nebolo dokázané. Je isté, že hlavný podiel na jeho vzostupe mal vplyvný boss 90. rokov v Rusku, podnikateľ a politik Boris Berezovskij. Ten ho zoznámil s vtedajším prezidentom Borisom Jeľcinom, ktorý potreboval peniaze, aby odvrátil pokusy komunistov o prevrat. To sa veľmi hodilo podnikavým ľuďom ako bol Abramovič, ktorí Jeľcinovi požadované peniaze požičiavali a za to sa stávali majiteľmi lukratívnych podnikov po celom Rusku.

Už v roku 1996 bol natoľko blízkym priateľom Borisa Jeľcina, že na pozvanie jeho rodine býval v byte vo vnútri Kremľa. Bol prvým človekom, ktorý Jeľcinovi odporučil Vladimira Putina ako vhodného nástupcu vo funkcii ruského prezidenta.

Vladimírovi Putinovi, keď bol ešte začínajúcim predsedom vlády, pomáhal Abramovič s výberom kandidátov na jednotlivé ministerské pozície.[11]

Putinov životopisec Chris Hutchins prirovnal vzťah Putina a Abramoviča k vzťahu otca a jeho obľúbeného syna. V Kremli sa Abramovičovi prezýva „Pán A“.

V roku 2022, v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu, bol Abramovič zaradený Veľkou Britániou na sankčný zoznam oligarchov. K postihu sa v nasledujúcich dňoch pridala aj Kanada a Európska únia. Zároveň sa však ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prihovoril za Abramoviča v Spojených štátoch, aby mal možnosť zohrať rolu vo vyjednávaní medzi Ukrajinou a Ruskom.

Solaris, najdrahšia jachta na svete. Patrí Romanovi Abramovičovi.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.