Vznikla nová Ukrajinská pravoslávna cirkev

Titul primas Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny najsvätejší Epifanij, Metropolita Kyjeva a celej Ukrajiny. Tak znie označenie najvyššieho predstaviteľa novej Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi.

Miestna autokefálnu cirkev, ktorú 15. 12. 2018 založili v Kyjeve počas zjednocujúceho zhromaždenia ukrajinských pravoslávnych cirkví, sa oficiálne nazýva Pravoslávna cirkev Ukrajiny. Oznámil to  vo svojom denníku na Facebooku tlačový tajomník Ukrajinskej pravoslánej cirkvi Kyjevského patriarchátu arcibiskupa Jerastij Zoria. “Podľa oficiálneho štatútu je oficiálnym Ukrajinská pravoslávna cirkev.

Autokefálna cirkev je spoločenstvo kresťanov, ktoré je organizačne a právne nezávislé, nepodlieha teda žiadnej vonkajšej autorite. Autokefality śu typické pre pravoslávne a orientálne cirkvi, organizované väčšinou na národnom princípe. Je napríklad Ruská pravoslávna cirkev, Srbská pravoslávna cirkev, Poľská autokefálna pravoslána cirke. V praxi sa prejavuje napríklad tým, že úplne autokefálne cirki nezávisle ustanovujú svojho najvyššieho predstaviteľa. S ďalšími cirkvami však autokefálnej cirkvi zdieľajú vierouku, liturgiu a kanonické právo.

Pripomeňme, že 15. 12. 2018  sa v Kyjeve konala zjednocujúca rada, na ktorej bola založená miestna pravoslávna cirkev Ukrajiny. Metropolita Epifanij, Dumenko, metropolita Pereslavského a Belocerkovského biskupstva, bol zvolený za najvyššieho predstaviteľa.

Ako prvé reagovalo veľvyslanectvo USA na Ukrajine. “Gratulujeme Ukrajine k nešnému historickému zhromaždeniu s vytvorením miestnej nezávislej Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi, gratulujeme tiež metropolitovi Epifanijovi so zvolením na post primasa novej cirkvi,” hovorí správa zverejná v mikroblogu diplomatického zastúpenia.

Teraz, 6. januára, musí zvolený primát dostať z ruky ekumenického patriarchu Bartolomeja tomos (bullu) o zjednotení pravoslávnej cirkvi Ukrajiny.

Dnes 16.12. 2018 bola prvá omša, ktorú celebroval primas Pravoslávnej cirkvi Ukrajiny najsvätejší Epifanij, Metropolita Kyjeva a celej Ukrajiny. Celebroval ju o 10.00  v Michajlovskom Zlatovrchovom chráme Kyjeva.

“Autocefalná miestna pravoslávna cirkev Ukrajiny je cirkev bez modlitby za ruské úrady a za ruské vojská, to je cirkev bez Putina……. pretože ruské úrady a ruské jednotky zabíjajú Ukrajincov,” povedal 15. 12. 2018 prezident Ukrajiny Petro Porošenko.

Ruská strana trdí, že vo východnej časti Ukrajiny nebojuje ruská armáda, ale dobrovoľníci.

Aký je názor ruskej pravoslánej cirkvi na príčiny autokefálie? “Takže v celej histórii Kyjevskej metropoly, ako súčasti Konštantínopolského patriarchátu od roku 1458, a potom ako súčasti Moskovského patriarchátu, otázka jeho úplnej autkefálie bola vznesená s rôznou mierou a intenzitou. Neustály záujem o túto otázku mal papežský Rím. Je to prínos pre rímskych katolíkov, a nie dobrom pre svätú jednotnú koncilovú a apoštolskú pravoslávnu cirkev, ktorá leží v srdci autokefálneho hnutia na Ukrajine, napísal na stránke www.pravoslavie.ru Ieromonach Tichon (Vasiliev) Vasilievského kláštora Doneckého biskupstva.

Ruská pravoslávna cirkev považuje zjednocujúcu radu v Kyjeve za “kánonicky bezvýznamnú”, na ktorej bola zvolený vedúci predstaiteľ  novej ukrajinskej cirkvi nezávislej od Moskvy. Hovoril to prvý námestník vedúceho oddelenia vonkajších cirkevných vzťahov Moskovského patriarchátu Nikolaj Balašov, informovala o tom v sobotu 15. 12. 2018 tlačová agentúra Interfax.”Nekanonické stretnutie jednotlivcov, čiastočne, a vo väčšine prípadov – nemajú legitímne biskupské svätenie pod celkovým vedením laika a hlavy štátu, ako aj návštevníka, ktorý nerozumie niě v miestnom jazyku, bol zvolený nekánonickými” biskupmi ” a ronaký nekánonický primás. Pre nás táto udalosť neznamená absolútne nič, “povedal Balašov.