Kto je kto: ukrajinský podnikateľ Dmitro Firtaš

KYJEV – Dmitro Vasilovič Firtaš (1965),  je ukrajinský podnikateľ a investor, miliardár.

Podniky a spoločnosti skupiny DF pôsobia na Ukrajine, v Rakúsku, Maďarsku, Nemecku, Taliansku, Tadžikistane, Švajčiarsku a Estónsku. V minulosti zarobil na obchodoch so zemným plynom. S firmou gazprom vytvoril spoločný podnik RosUkrEnergo.

Štruktúra holdingu Group DF (Skupina Dmitrija Firtaša) zahŕňa: Centragas Holding AG (Rakúsko – 90 %): UkrGazEnergo (UkrGasEnergo) je ukrajinská spoločnosť obchodujúca s plynom (50 %) Emfesz Kft je maďarská spoločnosť obchodujúca s plynom a poskytovateľ energetických služieb (100 %)
Euronit Kft – maďarská spoločnosť (100%) Zangas Hoch- und Tiefbau GmbH je rakúska spoločnosť špecializujúca sa na výstavbu plynárenskej infraštruktúry (100%).

V súčasnosti Group DF spája aktíva v chemickom priemysle, energetike, nehnuteľnostiach, agrobiznise, plynárenstve a médiách.

Viac ako 100 tisíc ľudí je zamestnaných v podnikoch v 11 krajinách Európy a Strednej Ázie, ktoré sú súčasťou Group.Firtašova skupina okrem priamej kontroly spoločností, v ktorých Firtaš vlastní kontrolné podiely, kontroluje aj ďalšie štruktúry. Firtash teda v skutočnosti ovláda štátne plynárenské spoločnosti Ukrgasdobycha a Ukrtransgaz.

Dňa 12. marca 2014 bol Dmitro Firtaš zadržaný rakúskymi orgánmi činnými v trestnom konaní vo Viedni na žiadosť FBI. Firtaša zatklo oddelenie organizovaného zločinu a jednotka COBRA. Rakúska federálna polícia uviedla, že Firtaš je na zozname hľadaných od roku 2006 a je obvinený z úplatkárstva a vytvárania zločineckej komunity – Spojené štáty obvinili Firtasha z poskytnutia veľkého úplatku výmenou za licencie na rozvoj ložísk titánu v Indii.

Dňa 21. marca 2014 bol prepustený na základe rekordnej kaucie pre Rakúsko vo výške 125 miliónov eur[45], ktorú previedol na 12 % ročne ruský podnikateľ Vasilij Anisimov.

Dňa 30. apríla 2015 súd vo Viedni odmietol vydať Firtaša do Spojených štátov, pričom rozhodol, že obvinenia vznesené proti Firtashovi boli politicky motivované a umožnili mu opustiť rakúske územie.

Podľa vyšetrovania novinárov agentúry Reuters zverejneného na jeseň roku 2014 bol Dmitrij Firtaš schopný kúpiť viac ako 20 miliárd m³ za zníženú cenu a vďaka podpore ruského prezidenta Vladimira Putina dostal od Gazprombank pôžičky vo výške viac ako 11 miliárd dolárov. Financoval Eurmajdan v Kyjeve.