Inštitút ľudských práv: Neúspešní politici sa vždy uchyľujú k napádaniu LGBT menšiny

BRATISLAVA – Mimovládna organizácia Inštitút ľudských práv (IĽP) odsudzuje výroky ministra financií ktorými sa do svojich konfliktov s novinármi snažil zatiahnuť LGBT menšinu a pripomína, že to nebol jeho prvý exces tohto charakteru.

Len pre pár dňami sa expremiér a šéf OĽaNO ocitol medzi nominovanými v ankete o anti-cenu Homofób roka. “Je to takmer pravidlo, že neúšpešní politici sa uchyľujú k napádadiu LGBT menšiny.

LGBT alebo GLBT je (pôvodne anglická) skratka, ktorá primárne znamená „lesbický, gejský, bisexuálny a transrodový , anglicky lesbian, gay, bisexual, and transgende, ale ojedinele sa používa aj ako podstatné meno, teda vo význame „lesbická, gejská, bisexuálna a transrodová osoba/osoby“. Tento termín, ktorý sa používa od 90. rokov, je prispôsobením skratky LGB, ktorá začala nahradzovať pojem gej vo vzťahu k širšej LGBT komunite od polovice 80. rokov. Skratka, ako aj niektoré jej bežné varianty, fungujú ako zastrešujúci výraz pre sexualitu a rodovú identitu.

Igor Matovič svojimi výrokmi dokázal, že to nie je verejnosť, alebo médiá, kto jeho pôsobenie vo vláde považuje za zlyhanie, ale je to v prvom rade on sám, kto to tak vidí. Iné logické vysvetlenie jeho správania neexistuje. Je to len úbohý pokus o odvrátenie pozornosti od vlastných neúspechov. Nikto sa nikdy o jeho sexuálnej orientácii verejne nevyjadroval, začal s tým samotný Matovič pre seba typickým nenávistným spôsobom, keď cítil potrebu sa dištancovať od LGBT menšiny a zároveň uražať novinárov. Pánovi ministrovi by asi trebalo pripomenúť, že aj LGBT ľudia platia dane z ktorých je platený a ktoré mu umožňujú realizovať jeho nápady a rôzne balíčky.” povedal riaditeľ Inštitútu ľudských práv (IĽP) Peter Weisenbacher.