Švajčiarsko: zákon proti kriminalizácii LGTB

BERN – Švajčiarski obyvatelia v nedeľu podporili zákon, ktorý kriminalizuje diskrimináciu na základe sexuálnej orientácie a sexuálnej identity. Podľa predbežných údajov podporilo návrh zákona 63,1% voličov, proti hlasovalo 36,9% voličov. Informuje o tom portál BBC.

Navrhovatelia iniciatívy zdôraznili, že Švajčiarsko je z hľadiska práv LGBT výrazne za Európou. Oponenti tvrdili, že nový zákon by obmedzil slobodu prejavu. Diskriminácia na základe rasy alebo náboženstva je v krajine už zakázaná. Odborníci očakávali, že hlasy za a proti budú približne rovnaké, len málo z nich očakávalo, že niekto získa viac ako 60%.

“Výsledok je výrazným znakom podpory lesbičiek, homosexuálov a bisexuálov. Po jasnom áno bude komunita LGBTI používať tento posun na dôsledné uplatňovanie trestného zákonníka a na zabezpečenie rovnakých práv na uzavretie manželstva,” píše vyhlásenie švajčiarskej organizácie LGBT Pink Cross “.

V súčasnosti sa v Parlamente zvažuje návrh zákona o legalizácii manželstva osôb rovnakého pohlavia. Švajčiarsko je na 23. mieste na Dúhových mapách, čo ukazuje na LGBT ľudí v 49 krajinách.
Miera samovrážd medzi ľuďmi LGBT vo Švajčiarsku je päťkrát vyššia ako u heterosexuálnych občanov.