Svetová celebrita Jurij Gagarin sa narodil na dedine

MOSKVA – Jurij Alexandrovič Ggarin sa narodil 9. marca 1934, zomrel 27. marca 1968. Bol čestným občanom mnohých ruských a svetových miest. Ako prvý človek na svete odletel do kozmu 12. apríla 1961.

Narodil sa v skromnej rodine. Otec bol stolár. Matka pracovala na farme. Rodina Gagarinovcov mala troch synov a dcéru. Jurij bol tretí najstarší.

Jurij prežil detstvo v dedine Klušino. 1. septembra 1941 išiel chlapec do školy, ale 12. októbra 1941  obec obsadila fašitická armáda a štúdium sa prerušila. Nemci vyhnali rodinu s malými deťmi a v dome si zriadili dielňu. Pred začiatkom zimy vykopali Gagarinovci malú zemľanku, pokryli ju trávnikom a postavili v nej kachle. Nemeckí vojaci bili jeho otca a prinútili ho pracovať. Krátko pred ústupom Nemci uniesli do Nemecka ich staršieho brata Valentína a sestru Zoyu. Yura videla matky bežať za autom, ktoré odviezlo deti, a Nemci ich zahnali pažbami z pušky. Jurij Gagarin v budúcnosti vojnové roky nespomínal. Takmer rok a pol zostala dedina Klušino okupovaná, až kým ju 9. apríla 1943 Červená armáda neoslobodila. Znovu otvorili školu.

Po skončení školy v auguste 1951 nastúpil Gagarin do zlievarenského oddelenia Saratovskej priemyselnej školy, kde sa popri štúdiu ukázal ako dobrý, fyzicky pripravený kultivovaný a tajomník Spoločnosti pracovných rezerv. 25. októbra 1954 prvýkrát prišiel do saratovského leteckého klubu DOSAAF ZSSR. V roku 1955 dosiahol Jurij Gagarin významný úspech, absolvoval s vyznamenaním svoje štúdium a uskutočnil prvý nezávislý let na lietadle Jak-18. Celkovo Jurij Gagarin mal za sebou v leteckom  klube 196 letov a nalietal 42 hodín 23 minút.

Po vojenskej službe sa dostal v roku 1960 do prvého oddielu kozmonautov. Celkom ich bolo 20. Boli to piloti stíhacích lietadiel. Kandidáti prvý let sa pripravovali na trenažéroch.

Sergej Koroľov rozhodol, že prvý leto človeka do kozmu bude medzi 11. až 17. aprílom. Mal informácie, že USA pošlú prvého človeka do kozmu 2é. apríla 1961.

Cieľom letu bolo podľa záznamu Sergeja Koroľova “vykonať jednootáčkový let okolo Zeme vo výške 180 – 230 kilometrov, trvajúci 1 hodinu a 30 minút, pristáť vo vopred vybranej  oblasti. Účelom letu je skontrolovať možnosť pobytu osoby vo vesmíre na špeciálne vybavenej kozmickej lodi, skontrolovať vybavenie kozmickej lode za letu, skontrolovať spojenie medzi kozmickou loďou a Zemou, aby sa zabezpečilo, že prostriedky pristátie kozmickej lode a kozmonauta sú spoľahlivé.”

Jurij Gagarin s manželkou Valentínou na predstavení divadla la Scala v Moskve v roku 1964.

Takmer mesiac po lete bol Jurij Gagarin vyslaný na svoju prvú zahraničnú cestu s Misiou mieru. Prvý kozmonaut navštívil Česko-Slovensko, Fínsko, Anglicko, Bulharsko a Egypt.

Prvou zahraničnou cestou pre Jurija Gagarina bola cesta do Československa. Odletel na pravidelnom pravidelnom Tu-104 do Prahy. Pasažieri letu spoznali Gagarina a ponáhľali sa k nemu pre podpisy. A veliteľ posádky P. M. Michajlov ho pozval do kokpitu a dal mu volant. V Československu navštívil Gagarin zlieváreň a od miestnych robotníkov dostal suvenír – sošku zlievarenského robotníka. Vláda Československa udelila Gagarinovi titul „Hrdina socialistickej práce Československa.” Vo februári 1968 absolvoval leteckú vysokú školu.

Dňa 27. marca 1968 Jurij Gagarin zahynul. Bol ženatý a mal dve dcéry. Manželka mala meno Valentína, dcéry Jelena a Galina.