Kto je kto: prvá bieloruská kozmonautka Marina Vitaljevna Vasilevskaja, letuška Belavia Airlines

Marina Vitaljevna Vasilevskaja, bielorusky: Марына Васілеўская; narodená 14. septembra 1990. Pracuje v leteckej spoločnosti Belavia Airlines, je bieloruská letuška a prvá kozmonautka z Bieloruska

Marina Vasilevskaya vyštudovala strednú školu č. 151 v Minsku. Je leteckou inštruktorkou a letuškou pre Belavia Airlines, pracuje na posádkach lietadiel Boeing a Embraer. Tancovať začala okolo roku 2002, keď mala 12 rokov. Krátko po ukončení školy sa 15 rokov profesionálne venovala  spoločenským tancom. Potom  nastúpila do leteckej spoločnosti.  Venuje s interiérovému dizajnu, rada chodí na kúpalisko, robí aerobik, hrá bedminton a tenis vo voľnom čase, rovnako sa venuje záhradníctvu.

V decembri 2022 bola počas súťažného výberu, ktorý sa konal v Bielorusku, vybraná spomedzi šiestich uchádzačov z viac ako troch tisíc žien, aby sa zúčastnila vesmírneho letu v rámci projektu “Bieloruská žena vo vesmíre” na ruskej kozmickej lodi Sojuz na ISS na krátkodobú misiu. Túto súťaž organizovala Bieloruská akadémia vied. Ďalšími piatimi boli ďalšia letuška, dvaja lekári a dvaja vedci. 

V máji 2023 bola jednou z dvoch zostávajúcich kandidátok (Anastasia Lenkova, ktorá bola druhá vybraná ako jej záloha) po výbere Bieloruskej vesmírnej agentúry na let na palube Sojuzu MS-25 ako účastník vesmírnych letov v marci 2024. Bola určená ako členka hlavnej posádky ISS EP-21.

Od 24. júla absolvuje teoretický a praktický výcvik na let vo výcvikovom stredisku kozmonautov Jurija A. Gagarina v ruskom Hviezdnom meste. V októbri začala praktický výcvik na simulátore kozmickej lode Sojuz MS na vykonávanie rutinných letových a odpojovacích operácií, a absolvovala výcvik v podmienkach nulovej gravitácie na laboratórnom lietadle Iljušin II-76. V decembri spolu s Olegom Novitským prešla školenie o činnosti astronautov v prípade núdzového pristátia v zalesnenej a bažinatej oblasti v zime.

Na stanicu pocestuje s kozmonautom Roskosmosu Olegom Novitským a astronautkou NASA Tracy Caldwellovou-Dysonovou, kde spolu s Olegom strávia približne 12 dní na palube orbitálneho komplexu v rámci 21. hosťujúcej expedície ISS. Po 12 dňoch strávených na Medzinárodnej vesmírnej stanici sa spolu s Olegom Novitským vrátia na Zem na palube Sojuzu MS-24 s astronautom NASA Loral O’Hara.