Čo týždeň dal: Akciové trhy sa minulý týždeň posunuli vyššie, čím sa index S&P 500 dostal doposiaľ na najvyššiu úroveň v roku 2024

BRUSEL – Európsky index Stoxx 600 zaznamenal nárast deväť týždňov za sebou, čo je najdlhšia séria za viac ako desať rokov. Ekonomické údaje koncom týždňa tiež podporili býčiu náladu na trhu, pričom obchodné vyhliadky Nemecka sa zlepšili a maloobchodné tržby v Spojenom kráľovstve prekonali odhady.

V pondelok Index S&P 500 zastavil trojdňový pokles a pripísal si jedno percento, zatiaľ čo Nasdaq 100 vzrástol o 1,63 %.

Technologickí giganti viedli nárast akcií na začiatku týždňa, ktorý prinesie množstvo rozhodnutí centrálnych bánk od USA cez Veľkú Britániu až Japonsko. Akcie spoločnosti Alphabet vzrástli, po tom, čo agentúra Bloomberg News informovala, že Apple rokuje o zabudovaní umelej inteligencie Gemini od Googlu do iPhonu. Konferencie AI spoločnosti Nvidia púta na seba pozornosť a očakávania, že prinesie správy, ktoré udržia jej razantnú rally. Goldman Sachs Group zvýšila svoje prognózy rastu ekonomiky a zamestnanosti v USA na tento rok, aby zodpovedala rýchlejšiemu tempu prisťahovalectva. Goldman odhaduje, že hrubý domáci produkt USA sa vo štvrtom štvrťroku 2023 medziročne zvýšil o 2,4 %, čo predstavuje nárast o 0,3 percentuálneho bodu oproti predchádzajúcej prognóze, najmä na základe vyššej spotreby domácností.

V utorok Index S&P 500 vzrástol o 0,63 %, zatiaľ čo Nasdaq 100 sa obchodoval takmer o celý percentuálny bod vyššie.

Japonský jen klesol po tom, čo Bank of Japan ukončila poslednú politiku záporných úrokových sadzieb na svete a zdôraznila, že finančné podmienky zostanú „ľahké.“ Jen klesol oproti doláru o 0,9 % na 150,55. V rušnom týždni pre rozhodnutia centrálnych bánk sa pozornosť presunula na stredajšie zasadnutie Federálneho rezervného systému. Čo sa týka vybraných titulov, akcie spoločnosti Nvidia klesli takmer o 2 % v premarket obchodovaní po tom, čo analytici uviedli, že dlho očakávaný event zameraný na umelú inteligenciu nepriniesol žiadne veľké prekvapenia. Akcie spoločnosti Super Micro Computer klesli po tom, čo oznámila verejnú ponuku akcií. Spoločnosť AstraZeneca súhlasila s kúpou Fusion Pharmaceuticals za až 2,4 miliardy dolárov v snahe transformovať liečbu rakoviny nahradením tradičných metód, ako je chemoterapia, cielenejšími prístupmi. Akcie spoločnosti Fusion Pharma vyskočili o 95 % v premarket obchodovaní. Spoločnosť Nvidia predviedla nový dizajn procesora s názvom Blackwell, ktorý je niekoľkonásobne rýchlejší pri manipulácii s modelmi, ktoré sú základom AI, uviedla spoločnosť na svojej konferencii GTC v San Jose v Kalifornii.

V stredu sa investori na Wall Street zdržali akýchkoľvek veľkých krokov pred rozhodnutím Federálneho rezervného systému, pretože sa pripravovali na to, či Jerome Powell ochladí nádeje na zníženie úrokových sadzieb.

Index S&P 500 sa pohyboval na úrovni okolo 5 180 bodov, zatiaľ čo index Nasdaq 100 stagnoval okolo 18025 bodov. Akcie spoločnosti Intel zaznamenali nárast po tom, čo výrobca čipov získal 20 miliárd dolárov z amerických fondov na rozšírenie svojich závodov. Akcie spoločnosti Boeing, ktorá predpovedala masívny odliv hotovosti na prvý štvrťrok zaznamenali pokles. Short seller Hindenburg Research sa zameral na spoločnosť Equinix Inc., čím spôsobil pokles jej akcií.

Spoločnosť JPMorgan Chase neočakávane zvýšila dividendu o 9,5 % v dôsledku rekordného ročného zisku. Generálny riaditeľ spoločnosti Apple Tim Cook pricestoval do Číny a vyzdvihol dôležitosť krajiny ako trhovej a výrobnej základne a oslovil čínskych spotrebiteľov, ktorých záujem o telefóny iPhone by mohol ochladnúť.

Vo štvrtok Index S&P 500 prekonal hranicu 5 250, zatiaľ čo Nasdaq 100 vzrástol o 1 %. Neutíchajúcu rally akcií poháňal optimizmus, že Federálny rezervný systém bude schopný vytvoriť mäkké pristátie pre americkú ekonomiku, čím sa posilnia vyhliadky na zisky spoločností. Obnovený ošiaľ riskovania na Wall Street priviedol S&P 500 k jeho 20. rekordu v tomto roku, pričom všetky jeho hlavné skupiny sa posunuli vyššie. Oživenie amerických akcií sa pravdepodobne nezastaví na pozadí zlepšujúcich sa vyhliadok firemných ziskov a pretrvávajúceho ošiaľu okolo umelej inteligencie. Investori participujúci na rally sa vrhli na vzostupný trend akcií, ktorý už presahuje takzvaných Sedem veľkolepých, ktoré dominujú trhu.

Priemyselné a finančné tituly viedli zisky. Technologické tituly mali zmiešané výsledky, akcie spoločnosti Micron Technology prudko stúpli po pozitívnej predpovedi analytikov a akcie Apple klesli na pozadí protimonopolného súdneho procesu v USA. Small caps predĺžili zisky. Posledné kolo údajov o bývaní, výrobe a trhu práce poukázalo na odolnú americkú ekonomiku, ktorá by teoreticky mohla vystrašiť politikov, ktorí sa snažia vrátiť infláciu späť k cieľu. Menej ako 24 hodín po tom, čo Fed signalizoval, že tento rok je na dobrej ceste k znižovaniu sadzieb, sa obchodníci rozhodli, že pohár je predsa len stále do polovice plný, čím posunuli trh vyššie.

V piatok sa akciové trhy posunuli vyššie, čím sa index S&P 500 dostal na najvyššiu úroveň v roku 2024, keďže množstvo stretnutí predstaviteľov centrálnych bánk uistilo investorov v presvedčení, že zníženie úrokových sadzieb príde už čoskoro. Index S&P 500 vzrástol o 0,32 % a Nasdaq 100 o 0,44 %.Dolár zamieril k svojmu najlepšiemu týždňu za dva mesiace kvôli špekuláciám, že ostatné centrálne banky môžu nasledovať príklad Švajčiarskej národnej banky a postupovať rýchlejšie ako Fed so znižovaním úrokových sadzieb.Európsky index Stoxx 600 zaznamenal nárast deväť týždňov za sebou, čo je najdlhšia séria za viac ako desať rokov. V premarket obchodovaní zaznamenali akcie spoločnosti FedEx nárast o 12 % po oznámení spätného odkúpenia akcií v hodnote 5 miliárd USD. Trio rozhodnutí centrálnych bánk z tohto týždňa vyslalo trhom jasný signál, že sú pripravení na uvoľnenie menovej politiky, čím sa znovu podnecuje chuť investorov riskovať na akciových trhoch.

Ekonomické údaje koncom týždňa tiež podporili býčiu náladu, pričom obchodné vyhliadky Nemecka sa zlepšili a maloobchodné tržby v Spojenom kráľovstve prekonali odhady. Akcie spoločnosti Tesla klesli až o 3,3% v premarket obchodovaní po tom, čo unikli informácie, že automobilka znížila výrobu elektrických áut vo svojom závode v Číne. Akcie spoločnosti Lululemon klesli o 12 % po tom, čo výrobca športového oblečenia varoval pred spomalením návštev obchodov v USA. Akcie európskych maloobchodníkov športového oblečenia Adidas, Puma a JD Sports klesli po tom, čo spoločnosť Nike uviedla, že predaje zaznamenajú prudký pokles, pretože je nutné preskupiť tovar tak, aby lepšie zodpovedal vkusu zákazníkov.

Makro analýza a správy z ekonomiky:

Pondelok 18.3.2024

Ázia: Japonské hlavné strojové objednávky, ktoré nezahŕňajú objednávky na lode a elektrárenské spoločnosti, klesli v januári 2024 medzimesačne o 1,7 % na 823,8 miliardy jenov.

EÚ: Eurozóna vykázala v januári 2024 obchodný prebytok vo výške 11,4 miliardy eur v porovnaní s deficitom 32,6 miliardy eur v rovnakom období minulého roka.

USA: Výnos 3-mesačných amerických dlhopisov bol v pondelok 18. marca 5,40 percenta.

Utorok 19.3.2024

Ázia: Priemyselná produkcia v Japonsku klesla v januári 2024 o 1,49 percenta v porovnaní s rovnakým mesiacom v predchádzajúcom roku.

EÚ: Mzdy v eurozóne vzrástli v štvrtom štvrťroku 2023 medziročne o 3,1 %, čo je najmenej od tretieho štvrťroka 2022.

USA: Výnos 20-ročných amerických dlhopisov bol v utorok 19. marca 4,56 percenta.

Streda 20.3.2024

Ázia: Čínska ľudová banka ponechala referenčné úrokové sadzby na marcovej fixácii nezmenené, ako sa všeobecne očakávalo.

EÚ: Ceny výrobcov v Nemecku sa vo februári 2024 medziročne znížili o 4,1 % po januárovom poklese o 4,4 % a v porovnaní s trhovými očakávaniami poklesu o 3,8 %.

USA: Zásoby ropy v USA klesli o 1,536 milióna barelov v týždni, ktorý sa skončil 8. marca 2024, v porovnaní s trhovými očakávaniami nárastu o 1,338 milióna barelov.

Štvrtok 21.3.2024        

Ázia: Obchodný deficit Japonska sa vo februári 2024 prudko znížil na 379 358 miliárd JPY z 928,908 miliardy JPY v rovnakom období predchádzajúceho roka.

EÚ: Registrácie osobných áut v Európskej únii vzrástli vo februári 2024 medziročne o 10,1 % na 883,6 tisíc kusov, po 12,1 % skoku v predchádzajúcom mesiaci.

USA: Deficit bežného účtu USA sa v štvrtom štvrťroku 2023 znížil o 1,6 miliardy USD na 194,8 miliardy USD, čo zodpovedá 2,8 % HDP a zaostáva za očakávaniami trhu o 209 miliardách USD.

Piatok 22.3.2024

Ázia: Ročná miera inflácie v Japonsku sa vo februári 2024 vyšplhala na 2,8 % z 2,2 % v predchádzajúcom mesiaci, čím sa zrýchlila prvýkrát za štyri mesiace a dosiahla najvyššiu hodnotu od novembra minulého roka.

EÚ: Ročná miera inflácie v Japonsku sa vo februári 2024 vyšplhala na 2,8 % z 2,2 % v predchádzajúcom mesiaci, čím sa zrýchlila prvýkrát za štyri mesiace a dosiahla najvyššiu hodnotu od novembra minulého roka.

Adam Babinec, analytik spoločnosti CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.