Prebiehajú zmeny na trhoch s kryptomenami a ich reguláciou

NEW YORK – Blockchainové spoločnosti začali aktívne prijímať bývalých politikov a zamestnancov finančných regulátorov. Aký je dôvod a ako to ovplyvní vyhliadky pre celé odvetvie?

Celý svet sa riadi politikou amerických regulátorov, ktorá často určuje vektor pre ďalšie pohyby na kryptotrhu. V noci z 22. na 23. apríla, keď trh klesol, bol jedným z dôvodov plán amerického prezidenta Joea Bidena na zvýšenie daní pre osoby s ročným príjmom nad jeden milión dolárov z 23,8% na 43,4%.

Pokiaľ hovoríme o právnych aspektoch regulácie, v Spojených štátoch stále panuje veľká neistota. Na regulácii kryptopriemyslu v USA sa podieľa niekoľko oddelení: Komisia pre cenné papiere (SEC), Komisia pre obchodovanie s komoditnými futures (CFTC), Úrad pre bankový dohľad (OCC), Federálny rezervný systém. ako ďalšie vládne inštitúcie – prokuratúra, súd, zákonodarné orgány a komisie na miestnej úrovni.

Wall Street Journal upozornil na túto otázku a uverejnil článok kritizujúci pozíciu SEC v prípade Ripple Labs. Americké noviny sa odkazujú na pozíciu sudcu Netburga, ktorý pri posudzovaní prípadu Ripple poznamenal, že Komisia pre cenné papiere stále nemá jasný postoj k tomu, ktoré kryptomeny sú regulátorom klasifikované ako cenné papiere, a ktoré nie.

Na konci roka 2020 SEC obvinila spoločnosť Ripple z nelegálneho predaja neregistrovaných cenných papierov pod zámienkou tokenov 1,3 miliardy dolárov. Generálny riaditeľ japonského finančného giganta SBI Group Yoshitaka Kitao, partner spoločnosti Ripple, uviedol, že spoločnosť Ripple sa odvolá v prípade prehry v súdnom spore.

V záujme ochrany záujmov kryptoinvestorov vytvorila burza Coinbase spolu s investičnými spoločnosťami Fidelity Investments, Paradigm a finančným poskytovateľom Square svoje neformálne združenie „Crypto Council for Innovation“. Mnoho spoločností sa navyše snaží chrániť pred potenciálnymi problémami s úradmi najímaním bývalých zástupcov finančných regulátorov.

Napríklad v marci bol bývalý americký senátor z Montany a člen americkej Demokratickej strany Max Baucus vymenovaný za poradcu kryptoburzy Binance. Zaoberá sa vytváraním väzieb obchodnej základne s americkými finančnými regulátormi. Taktiež spoločnosti radí pri interakcii s orgánmi „najdôležitejších“ jurisdikcií.

Hneď na druhý deň po oznámení Bocusovho menovania vyšlo najavo, že CFTC vyšetruje Binanceho. Komisia kontroluje, či kryptoburza umožňovala obyvateľom USA obchodovať s derivátmi bez príslušnej licencie.

 

Spoločnosť neskôr oznámila vymenovanie bývalého šéfa Úrad pre bankový dohľad (OCC) v Trumpovej administratíve Briana Brooksa za šéfa americkej divízie Binance. Práve pod ním OCC umožnil bankám ukladať kryptografické kľúče a zálohy pre stablecoiny.

Ďalším medzníkom bolo vymenovanie bývalého šéfa komisie pre komodity a komodity (CFTC) Christophera Giancarla do predstavenstva blockchainovej platformy BlockFi. Spoločnosť poskytuje svojim klientom širokú škálu kryptomenových služieb vrátane poskytovania úverov proti kryptomenovým kolaterálom, vkladov, nákupu a predaja.

Podľa novinára Fox News Charlesa Gasparina bude administratíva Joea Bidena čoskoro rozhodovať o regulácii kryptomeny.  V súčasnosti prebiehajú konzultácie medzi ministerkou financií Jannette Yellenovou a novým šéfom SEC Harrym Genslerom. Podľa Gasparina je zákaz kryptomien v USA nepravdepodobný, veľkých investorov to však znepokojuje.

Analytici spoločnosti Coindesk sú presvedčení, že takéto iniciatívy nedostanú podporu, pretože teraz stoja ľudia ako Max Baucus, Brian Brooks a Christopher Giancarlo na strane kryptomien. Na druhej strane je možné zvýšiť daňový tlak a kontrolu obehu kryptomien v boji proti praniu špinavých peňazí.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.