Zákon o zdanení energetických firiem v SR podobný na zákon o zdanení vývozu ropy v Ruskej federácii

BRATISLAVA – Najnovšia  verzia dane pre energetické podniky v Slovenskej republike by mala priniesť do štátneho rozpočtu 520 miliónov eur.

Novú verziu dane navrhujú poslanci Petr Kremský, Milan Kuriak, Igor Matovič, Peter Liba a Vojtech Tóth. Všetci sú poslancami za politickú stranu OĽANO. Bude sa ňou meniť  a dopĺňať zákon č. 519/2022 Z. z. o solidárnom príspevku z činností v odvetviach ropy, zemného plynu, uhlia a rafinérií a o doplnení niektorých zákonov.

Ani jeden z poslancov nikdy a nikde nepracoval v odvetví energetiky.

Sadzba dane zo zisku má byť 70 %.  V minulom roku bola sadzba 55 %

Daň je nazvaná ako solidárny príspevok a zaplatia ju firmy, ktoré vytvárajú aspoň 75 percent svojho obratu z hospodárskej činnosti v odvetví ropy, zemného plynu, uhlia a rafinérií. Do výpočtu dane na vstupujú dve sumy. Prvou je priemer toho, čo firmy zarábali v minulých rokoch navýšený o dvadsať percent. Druhou je zisk z minulého roka. Zdaní sa rozdiel medzi týmito sumami.

V Ruskej federácii sa pripravuje daň, ktorou sa zdaní vývoz ropy. Nebude sa zdaňovať reálna cena ropy, za ktorú ju ťažobné podniky predali, ale bude sa vypočítavať na základe ceny ropy Brent na svetovom trhu. Nebude to na základe ceny ropy značky Urals.
Rozdiel medzi cenou ropy značky Urals a ropou značky Brent je v súčasnosti najmenej 30%. Tento rozdiel, teda virtuálne peniaze, sa budú zdaňovať. Tento daňový manéver by mal rozpočtu Ruskej federácie by mal priniesť 0,5 až 0,6 bilióna rubľov (RUB). Podľa kurzu centrálnej banky Ruskej federácie je 1 EUR je 79,16 RUB. Vláda chce zdaňovať aj tie peniaze, ktoré exportéri nedostanú. V podstate v Slovenskej republike, ako  aj v Ruskej federácii ide o zvýšenie dane. Podstata je tá istá, len má inú formu.
Ako napísala agentúra Reuters, vláda diskutuje o tom, ako vypočítať zdaniteľnú cenu ropy v Rusku, odkedy západné sankcie znížili cenu aktuálne používanej referenčnej hodnoty Ural, čo je zásadná otázka, keďže Moskva sa pri financovaní svojho rozpočtu spolieha na príjmy z ropy a plynu.
Pripomeňme si medzinárodná firma MOL, ktorá je vlastníkom potrebuje v priebehu 2 – 4 rokov rokov investovať 500 – 700 miliónov dolárov do technológií, ktoré potrebuje na prechod na arabskú ropu.

V júni 2022 spoločnosť MOL začala vyhodnocovať 27 projektov na zníženie závislosti od ruskej ropy.

Predtým predstavoval podiel ruských surovín spracovaných v rafinériách skupiny (vnútrozemských) 75 – 80 %. Od februára 2023 sa očakáva pokles tohto podielu na 65 – 70 % a od decembra 2023 na 50 – 55 %. Od roku 2025 má spoločnosť v úmysle úplne prejsť na suroviny od iných dodávateľov.

V máji 2022 šéf spoločnosti MOL Zsolt Hernadi uviedol, že spoločnosť nebude schopná rýchlo opustiť ruskú ropu.