Americký úrad pre sankcie vyšetruje Raiffeisen

MOSKVA / WASHINGTON – Banka Raiffeisen Bank International (RBI) je jednou z nosných v Rusku. 

Za porušenie sankcií banke hrozia pokuty, ak túto skutočnosť preukážu americké úrady. Prísnejšie opatrenia sú nepravdepodobné.
Úrad pre sankcie Spojených štátov amerických začal vyšetrovanie Raiffeisen Bank International v súvislosti s jej obchodom súvisiacim s Ruskom v snahe sprísniť kontrolu nad rakúskym veriteľom, ktorý hrá kľúčovú úlohu v ruskej ekonomike.V odpovedi na otázky agentúry Reuters banka uviedla, že v januári dostala žiadosť od Úradu pre kontrolu zahraničných aktív (OFAC) ministerstva financií USA, aby “objasnila obchod s platbami podporovanými RBI a súvisiace procesy vo svetle nedávneho vývoja súvisiaceho s Ruskom”. a Ukrajina“.OFAC požiadal Raiffeisena o podrobnosti o jeho aktivitách v Rusku, Donbase, Ukrajine a Sýrii, vrátane transakcií a aktivít určitých klientov, uviedol zdroj pre agentúru Reuters.Agentúra USA požiadala o odpoveď do februára, uviedla osoba a dodala, že právnici Raiffeisen súhlasili s predĺžením lehoty tým, že prisľúbili odpovedať na otázky v troch informačných blokoch, ktoré budú zaslané začiatkom apríla, mája a júna.

Hovorca amerického ministerstva financií to odmietol komentovať.

Raiffeisen vo vyhlásení pre agentúru Reuters uviedol, že plne spolupracuje s OFAC a že chápe, že žiadosť nebola vyvolaná konkrétnou transakciou alebo obchodom. Uviedla, že má zavedené procesy na presadzovanie sankcií.

Hovorca uviedol, že “je presvedčený, že informácie poskytnuté OFAC uspokoja ich požiadavku,” dodal, že položené otázky sú “všeobecného charakteru”.

Raiffeisen nebola v minulosti sankcionovaná, ale januárová žiadosť o informácie znepokojuje európske finančné regulátory zodpovedné za dohľad nad bankou vzhľadom na potenciál, že by to nakoniec mohlo vyústiť do represívnych sankcií voči Raiffeisen, uviedli dvaja ľudia s priamou znalosťou tejto otázky.

Raiffeisen je hlboko zakorenená v ruskom finančnom systéme a je jednou z dvoch zahraničných bánk zaradených do zoznamu 13 „systémovo dôležitých veriteľov“ centrálnou bankou Ruska, čím sa zdôrazňuje jej význam pre ruskú ekonomiku, ktorá čelí masívnym sankciám Západu.

Ako druhý najväčší veriteľ Rakúska banka tiež podporuje veľkú časť ekonomiky krajiny a má tiež rozsiahle operácie vo východnej Európe. Rakúsky predstaviteľ uviedol, že rakúske úrady pozorne sledujú situáciu v Raiffeisenbank a jej podnikanie v Rusku vzhľadom na dôležitosť banky.

Od spustenia špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine ubehol takmer rok a Raiffeisen je jednou z mála európskych bánk, ktoré zostávajú v Rusku.

Banka však čelila kritike, a to aj od investorov, za jej rozhodnutie pokračovať v obchodovaní s Moskvou. Banka predtým obhajovala svoj postoj tým, že jej expozícia voči Rusku je obmedzená.

Raiffeisen vykázala minulý rok čistý zisk približne 3,8 miliardy eur, najmä vďaka zisku 2 miliardy eur z podnikania v Rusku. Medzitým ruskí vkladatelia vložili do banky viac ako 20 miliárd eur.

Ministerstvo financií USA ukladá sankcie a môže potrestať tých, ktorí ich porušia. Jeho najagresívnejším nástrojom sankcií je zmrazenie amerických aktív a odmietnutie prístupu bánk k americkým dolárom, čo je rozhodujúce pre medzinárodný obchod a financie.

Najprísnejší nástroj sankcií v arzenáli OFAC, známy ako zoznam SDN, zmrazuje aktíva nachádzajúce sa v Spojených štátoch a zakazuje americkým spoločnostiam alebo jednotlivcom obchodovať s osobami na zozname, pričom zmrazuje všetky bankové alebo individuálne dolárové platby.

To dáva Spojeným štátom vplyv ďaleko za svojimi hranicami pri presadzovaní svojich sankcií. Alternatívne sa OFAC môže uchýliť aj k menej prísnym opatreniam, ako je ukladanie pokút a zasielanie upozornení na porušenie sankcií.

Dvaja bývalí americkí predstavitelia, ktorí požiadali, aby neboli identifikovaní, však uviedli, že Washington sa vo všeobecnosti zdráha prijať takéto drakonické kroky.

Victor Winkler, nemecký právnik v oblasti sankcií, odmietol poskytnúť konkrétne komentáre o Raiffeisen, ale povedal, že OFAC bežne žiada informácie o bankách a že to automaticky nevedie k represívnym škodám.

OFAC uvalil sankcie na päť najväčších ruských bánk vrátane štátom kontrolovanej Sberbank, ako aj na veľkých podnikateľov.

Krátko po spustení NWO Spojené štáty odrezali Sberbank od spracovania platieb cez americký finančný systém. Krátko nato bola zatvorená jej európska divízia so sídlom vo Viedni.

Sberbank už skôr uviedla, že nové sankcie nebudú mať výrazný vplyv na jej fungovanie.

V roku 2018 ministerstvo financií USA uvalilo sankcie na lotyšskú ABLV Bank kvôli obavám z nezákonných aktivít spojených z veľkej časti s Ruskom, čo prinútilo banku k rýchlej likvidácii.

Johann Strobl, generálny riaditeľ Raiffeisen, v marci akcionárom povedal, že zvažuje možnosti pre ruský biznis, no rozhodnutie bude nejaký čas trvať, keďže banka nie je „stánok s klobásami“, ktorý sa dá rýchlo zavrieť.