Big Mac: USD nadohodnotený, rubeľ podhodnotený

Časopis Economist publikoval Big Mac Index. Na základe ceny sendviča v rôznych krajinách sveta a výmenného kurzu autori štúdie zistili reálnu hodnotu amerického dolára. Ukázalo sa, že americká mena je podstatne drahšia ako všetky ostatné peňažné jednotky na svete (s výnimkou švajčiarskeho franku) a ruský rubeľ je najviac podhodnotený.

Big Mac je hamburger predávaný medzinárodnou reštauračnou sieťou McDonald’s s rýchlym občerstvením. Prvý raz ho predstavili vo štvrtii Greater Pittsburgh, v Spojených štátoch, v roku 1967 a celoštátne v roku 1968. Je to jedna z vlajkových lodí spoločnosti.

V súlade so štúdiou sa ukazuje, že výmenný kurz rubľa je o 64,5% vyšší ako reálna hodnota ruskej meny. To je viac ako ukrajinská hrivna, rumunský lei, juhoafrický rand a malajský ringgit. Autori uvádzajú, že ak v Spojených štátoch Big Mac stojí 5,74 dolárov, potom v Rusku je to 130 rubľov, alebo o niečo viac ako 2 doláre. Big Mac v brattislavskom nákupnom stredisku stojí 3,20 EUR.

Najviac podhodnotený menový rubeľ podľa  indexu Big Mac bol nazvaný pred šiestimi mesiacmi. Metódu kalkulácie časopisu Zhe Economis  však kritizoval zamestnanec spoločnosti Loko-Invest Kirill Tremasov. Podľa neho tam bola chyba, pretože Big Mac v Rusku, podľa názoru Britov, stojí 110 rubľov, zatiaľ čo prakticky po celej krajine stojí od 130 do 156 rubľov.

Na internetovej stránke ruského McDonald’s sa cena Big Mac líši od súčasných výpočtov The Economist. Cena sendviča v Moskve je 135 rubľov. Pokiaľ ide o meny, ktoré sú podľa ekonóma najbližšie k doláru, je to švédska koruna, kanadský dolár, nórska koruna, izraelský šekel.