Ako na pedofilov vo svete – od väzenia po kastráciu

Ukrajina nie je prvou krajinou, kde majú v úmysle chemicky kastrovat pedofilov. Takýto trest sa už uplatňuje v rôznych krajinách sveta.

Verchovnaja Rada Ukrajiny, teda ukrajinský parlament podporila návrh zákona o posilnení trestu pedofilov. Návrh zákona je na tomto hyperlinku. Aké sú údaje o zodpovednosti za trestné činy sexuálnej povahy voči deťom v iných krajinách a tam, kde sa uplatňujú iné opatrenia, ako napríklad opatrenia schválené v Kyjeve.

Ukrajina

Ukrajinsý parlament schválil koncom tohto týždňa tvrdšie verziu zákona trestajúceho pedofilov.

Trest za pedofíliu sa zvyšuje zo 7 na 15rokov odňatia slobody bez práva skrátenia trestu.  Podľa zákona sa má vytvoriť verejný register pedofilov. Súčasťou je povinná chemická kastrácia. Je to podávanie chemických látok, ktoré znižujú sexuálnu aktivitu.

Návrh zákona okrem toho ustanovuje celoživotný administratívny dohľad nad osobami odsúdenými za znásilnenie neplnoletých osôb. Aktivisti za ľudské práva kritizovali schválené sankcie – nútená kastrácia a otvorené zoznamy zločincov. Medzitým táto prax už existuje v mnohých krajinách, napríklad v Poľsku.

Poľsko

V Poľsku  už niekoľko rokov existuje otvorená evidencia pedofilov umiestnená na internetovej stránke Ministerstva spravodlivosti. Napriek tomu, že mnohí kritizujú túto prax z dôvodu porušenia zásad ochrany osobných údajov, register obsahuje mená, fotografie, dátumy narodenia a adresu bydliska 768 osôb odsúdených za pedofíliu. Okrem otvoreného registra existuje aj rozšírený zoznam, v ktorom je približne 2 600 osôb uznaných vinnými z menej závažných sexuálnych trestných činov proti maloletým.

Tento zoznam je k dispozícii len pre policajtov, vedenie škôl, škôlky, letné tábory pre deti, a tak ďalej. Okrem toho sa v Poľsku používa chemická kastrácia pedofilov. Za trestné činy sexuálnej povahy spáchané na deťoch sa trestá odňatím slobody na 15 až 20 rokov. Mnohí Poliaci sú za jeho sprísnenie, najmä požadujú zavedenie povinnej chirurgickej kastrácie pedofilov.

Spojené štáty americké

Od roku 1996 sa v Spojených štátoch používa chemická kastrácia pedofilov. Prvý štát, ktorý sa uchýlil k takémuto trestu za pedofíliu, bol Kalifornia. Podľa zákonov tohto štátu musí byť každý pedofil, ktorý je znovu odsúdený za sex s dieťaťom mladším ako 13 rokov, po prepustení z väzenia podrobený chemickej kastrácii. Od roku 1997 sa chirurgická kastrácia aplikovala aj dobrovoľne v štáte Texas.

Okrem toho sa v Spojených štátoch uplatňujú reštriktívne opatrenia proti pedofilom, ktorí boli prepustení. Po prepustení z väzenia sú zaregistrovaní v mieste bydliska. Informácie o tom, kde žijú, ako aj fotografie odsúdených pedofilov, sú verejne dostupné v národnej databáze na internete.

V 14 štátoch je zakázané usadiť sa v tesnej blízkosti škôl a školských autobusových zastávok, materských škôl alebo detských ihrísk. Existuje špeciálny informačný bulletin, ktorý rodičom umožňuje zistiť, či v blízkosti žije pedofil.

Ruská federácia

Ruská legislatíva o sexuálnych trestných činoch proti deťom stanovuje tresty odňatia slobody na obdobie 4 až 20 rokov. Pre pedofilov, ktorí sa opakovane dopustili trestného činu, ktorého obeťou je dieťa mladšie ako 14 rokov, sa nariaďuje trest odňatia slobody na doživotie, ako aj povinné lekárske výkony, najmä chemická kastrácia.

Takéto lekárske opatrenia uplatňuje súd na základe povinného forenzného psychiatrického vyšetrenia. Okrem povinného, ​​ak ide o petíciu alebo súhlas odsúdeného, ​​môže byť zavedený dobrovoľný postup na použitie chemickej kastrácie. Zákon stanovuje, že nie je nezvratný. Ukončenie lekárskeho ožiarenia bude možné na základe rozhodnutia súdu.

Teraz v Rusku chcú sprísniť tresty za takéto zločiny. Štátna duma v prvom čítaní v júli 2018 schválila návrh zákona, ktorým sa ustanovuje doživotný trest za sexuálne trestné činy proti deťom mladším ako 14 rokov. V súlade so súčasnou verziou Trestného zákona Ruskej federácie (článok 134) môže byť trest v tomto prípade až 10 rokov vo väzení.

Nemecko

V Nemecku je podľa rôznych zdrojov 50 000 až 250 000 pedofilov. Nie všetci sú považovaní za nebezpečných pre spoločnosť, nie všetci páchajú trestné činy proti deťom. Každý rok je obeťou sexuálneho obťažovania približne 15 tisíc detí. Ale to sú len prípady, ktoré boli nahlásené polícii. Sexuálne trestné činy proti deťom sa trestajú od 6 mesiacov do 10 rokov odňatia slobody.

Najvyšší trest, teda doživotné väzenie, sa v Nemecku udeľuje za znásilnenie ktoré sa skončilo smrťou. V prípade menej závažných trestných činov, najmä sexuálneho obťažovania detí, je trest menší. Avšak v niektorých prípadoch, pokiaľ ide o pedofilov, ktorí sú uznaní za nenapraviteľých, sa nemecké súdy rozhodnú ponechať ich ďalej vo väzení aj po tom, čo vykonali trest – n päť, desať rokov a navždy. Najobľúbenejším opatrením v krajine je posledné.

Pedofília sa v Nemecku považuje za duševnú chorobu. Pre pedofilov, ktorí predstavujú hrozbu pre spoločnosť, sa poskytuje povinná liečba. V iných prípadoch sa lekárske opatrenia uplatňujú dobrovoľne.

Okrem toho je Nemecko jednou z mála európskych krajín, kde od roku 1969 zákon umožňuje použitie dobrovoľnú chirurgickú kastráciu ako jednej z metód liečby sexuálnych delikventov.

Je predpísané násilníkom, ktorí trpia vážnymi chorobami a duševnými poruchami, ktoré vznikajú v dôsledku zvýšenej sexuálnej túžby. Hlavné podmienky operácie: minimálny vek pacienta je 25 rokov a tiež záruka, že kastrácia nepovedie k morálnemu a fyzickému zraneniu.

Vladimír Bačišin

Vladimír Bačišin

Ekonóm, zaujímam sa o najnovšie teórie a výskumy doma a v zahraničí. Mám vlastnú firmu, ktorá sa zaoberá výskumami.