Kubánsky parlament obnovil funkciu premiéra

Inovácie v zákonoch Kuby 13. júla 2019 určili, že počet poslancov Národného zhromaždenia ľudovej moci sa zníži zo 605 na 474 ľudí. Na ostrove prvýkrát od roku 1976, zaviedol post premiéra. Uvádza to kubánska tlačová agentúra ACN. 

Národné zhromaždenie ľudovej moci Kuby v sobotu 13. júla 2019 schválilo inovácie vo volebnej legislatíve republiky. Okrem iného, na ostrove prvýkrát od roku 1976 zavádzajúl post predsedu vlády. Okrem toho po ďalších voľbách sa veľkosť Národného zhromaždenia ľudovej moci zníži zo 605 na 474 poslancov, ktorí budú môcť zastávať svoje funkcie najviac dve päťročné funkčné obdobia.

Vo februári 2019, v špeciálnom referende, 86% Kubáncov bolo za aktualizáciu ústavy krajiny. Tri mesiace pre referendom návrh úsatvy prerokovali v regiónoch a kubánskych podnikoch. Zástupcom opozície neumožnili diskutovať. Opozícia vyzvala obyvateľov krajiny, aby hlasovali v referende proti návrhu.

Nová ústava Kuby vstúpila do platnosti v apríli. Zahŕňa čiastočné uznanie súkromného vlastníctva a zriadenie funkcie premiéra. Zároveň sa nezmenila úloha komunistickej strany v novom vydaní Základného zákona – zostáva jedinou legitímnou politickou silou v republike. Okrem toho nová ústava uznáva význam malých a stredných podnikov, zahraničných investícií a hospodárskej súťaže pre kubánske hospodárstvo.