Kryptomenová platforma Celsia je v bode mrazu

JERUSALEM – Poskytovateľ pôžičiek, kryptomena Celsia vyhlásila bakrot. V spráce mala ku koncu minulého roka 25 mld. USD.

Daniel Leon, jeden zo zakladateľov izraelsko-americkej kryptomenovej platformy Celsia adresoval video investorovi Warrenovi Buffetovi. V roku 2021 stúpala cena bitcoinu,  Celsia, ktorú spolu s Danielom Leonom vytvorili Alex Mashinski a Nuke Goldsteinom, stúpala tiež.

Vo videu zverejnenom v mikroblogu Twitter sa vysmievali Warenovi Buffettovi.  Ten kedysi povedal, že niekto sedí v tieni, lebo kedysi posadil strom.

Autori platformy vo videu vyhlásili, že posadili strom decentralizovaných mien, aby si mohli užívať strom finančnej slobody.  Platforma Celsia pracovala na základe modelu centralizovanej burzy CEX.

O necelý pol rok sa platforma ukázala na hrane bankrotu. Ohrozené sú vklady stoviek tisíc investorov.

Dňa 13. júna 2022 kryptoveriteľ Celsius  pozastavil  všetky výbery, prevody medzi účtami a swapy. Cena tokenu CEL klesla z 0,43 USD na 0,15 USD za deň, ale do 15. júna sa zotavila na 0,6 USD.

Celsius Network je centralizovaná platforma, ktorá ponúkala návratnosť rôznych kryptomien vrátane ETH, BTC a mnohých stablecoinov. Spoločnosť ponúka vklady s výnosom do 17 % ročne a pôžičky v kryptomenách so sadzbou 0,1 % ročne. Celsius Network uvi
Krach platformy Celsius sa v spoločenstve kryptomien prirovnáva ku krachu Lehman Brothers. Môže spôsobiť dominový efekt.  Ako to bolo?

Krátko po polnoci 15. septembra 2008 vedenie Lehman Brothers oznámilo žiadosť o ochranu pred veriteľmi. Banka tiež zverejnila, že sa jej bankový dlh pohyboval vo výške 613 miliárd dolárov, dlhopisový dlh vo výške 150 miliárd dolárov, zatiaľ čo hodnota aktív dosahovala 639 miliárd dolárov. Skupina firiem z Wall Street prisľúbila poskytnutie kapitálu na následnú likvidáciu Lehman Brothers, vláda USA sa k prísľubu s asistenciou pri likvidácii tiež pripojila.

Nasledujúci deň došlo k pozastaveniu činnosti austrálskej dcérskej spoločnosti Lehman Brothers, čo viedlo k pádu akcií o 90 %. Nasledovalo uzavretie dcérskych spoločností a pobočiek Lehman Brothers v ostatných krajinách sveta, napríklad v Japonsku a Veľkej Británii. Dňa 17. septembra 2008 došlo k finálnemu vymazaniu Lehman Brothers z obchodného registra.