LME: Noriľskij Nikeľ môže predávať produkciu

LONDÝN – Ruský nikel je pre svetový trh príliš dôležitý a Západ nechce, aby sa zopakovala marcová situácia s prudkým rastom cien

Londýnska burza kovov (LME) povedala niektorým členom svojho výboru, že nezakáže kov podniku Noriľskij Nikeľ v svojom systéme obchodovania, pretože spoločnosť nepodlieha sankciám Spojeného kráľovstva, hoci na generálneho riaditeľa Vladimíra Potanina sa sankcie vzťahujú, uviedli traja ľudia oboznámení s touto záležitosťou.

PJSC MMC Norilsk Nickel je ruská banská a hutnícka spoločnosť. Najväčší svetový producent niklu a paládia. Má najväčšie zásoby niklovej rudy. Vyrába aj platinu, meď, striebro, zlato, kobalt a iné neželezné kovy.

Zdroje železiarskeho a oceliarskeho priemyslu sa obávajú, že zákaz kovov Norilsk Nickel opäť destabilizuje trh s niklom LME. Nestále obchodovanie 8. marca viedlo k pozastaveniu obchodovania s niklom na viac ako týždeň a zrušeniu všetkých obchodov v ten deň.

Ak by boli na Norilsk Nickel uvalené sankcie, burza by musela pozastaviť dodávky kovu. LME zakázala dodávky hliníka Rusalu v roku 2018, keď americké ministerstvo financií uvalilo sankcie na ruský hliníkový gigant.

Noriľskij Nikeľ je hlavným výrobcom niklu a kobaltu, ktoré sú kritickými materiálmi pre batérie elektrických vozidiel. Vyrába aj meď, ktorá je cenená pre svoje elektricky vodivé vlastnosti. Všetky tri sú schválené na dodávku podľa zmlúv LME.