MMF uviedol, že je potrebné ďalej sprísňovať menovú politiku Európskej centrálnej banky

WASHINGTON / BRUSEL – Podľa Medzinárodného menového fondu (MMF) musí Európska centrálna banka (ECB) pokračovať v sprísňovaní menovej politiky, aby dosiahla návrat k 2-percentnému inflačnému cieľu.

Kľúčové úrokové sadzby ECB sú už na úrovni, ktorá obmedzuje hospodársku aktivitu, uviedol MMF v správe o ekonomike eurozóny zverejnenej v piatok.

“Prognózy vývoja inflácie, ako aj vysoká neistota, pokiaľ ide o jej udržateľnosť, naznačujú, že ECB musí dlhšie obdobie uplatňovať reštriktívnejšiu politiku ako v súčasnosti, aby dosiahla včasný návrat inflácie k cieľu,” uvádza sa v správe MMF.

ECB po štvrtkovom zasadaní zvýšila všetky tri kľúčové úrokové sadzby o 25 bázických bodov. Základná úroková sadzba pre úvery bola zvýšená na 4 %, depozitná sadzba na 3,5 % a sadzba pre marginálne úvery na 4,25 %.

Prezidentka centrálnej banky Christine Lagardeová na tlačovej konferencii po zasadnutí uviedla, že regulačný orgán nedosiahol svoje inflačné ciele a je “veľmi pravdepodobné”, že v júli sadzby opäť zvýši.

Inflácia v eurozóne, ktorá v októbri 2022 dosiahla 10,6 %, sa v máji spomalila na ročnú mieru 6,1 %, čo je najnižšia hodnota od februára minulého roka, ale stále je trikrát vyššia ako cieľ ECB.

Podľa prognózy MMF sa rast spotrebiteľských cien v eurozóne spomalí na 2 % “približne v polovici roka 2025”.