Rusko je stále najväčším dodávateľom uránu do USA

MOSKVA / WASHINGTON – Ruské dodávky uránu v roku 2022 predstavovali takmer štvrtinu potrieb komerčných reaktorov.

Rusko zostalo v minulom roku hlavným dodávateľom paliva pre jadrové reaktory do USA, a to aj napriek neúspešným pokusom o odmietnutie dodávok ruského uránu.

Rusko dodalo takmer štvrtinu (24 %) obohateného uránu, ktorý sa používa na pohon viac ako 90 komerčných reaktorov v USA. Podľa najnovších údajov amerického Úradu pre energetické informácie to bolo 28 % v roku 2021.

Tieto údaje sú v kontraste s neúspešnými pokusmi USA nájsť mnohomiliardové finančné prostriedky na vybudovanie domácich kapacít na výrobu obohateného paliva pre reaktory vo veľkom meradle.

Bidenova administratíva zároveň zvažuje uvalenie sankcií na ruskú štátnu spoločnosť pre jadrovú energiu, korporáciu Rosatom (sídlo firmy v Moskve na titulnej fotografii), v reakcii na konflikt na Ukrajine, okrem obáv, že by sa Rusko mohlo samo rozhodnúť zastaviť vývoz obohateného uránu.

Republikáni v Snemovni reprezentantov navrhli viac ako 2,4 miliardy dolárov na financovanie domácej výroby obohateného uránu v rámci návrhu zákona o verejnom financovaní, ktorý bol predložený na pôde Snemovne reprezentantov vo štvrtok 15. júna.