Hyphen Trading žalujeTrafiguru kvôli niklu

LONDÝN / ŽENEVA –  Spoločnosť Hyphen Trading bratov miliardárov Davida a Simona Reubenovcov začala právne konanie proti ďalšiemu obchodníkovi s komoditami, skupine Trafigura.

Je to v súvislosti s manipuláciou indického podnikateľa Pratika Guptu s trhom s niklom. Informovala o tom agentúra Bloomberg, ktorá si prečítala podania.

Začiatkom tohto roka spoločnosť Trafigura uviedla, že očakáva straty vo výške približne 600 miliónov USD v dôsledku “systematického podvodu” indického podnikateľa, s ktorého spoločnosťami obchodovala minimálne od roku 2015.

Trafigura vzniesla verejné obvinenia voči Guptovi 9. februára 2023. Spoločnosť uviedla, že kontajnery, ktoré otvorila, neobsahovali nikel nakúpený od jeho subjektov. Trafigura však priznáva, že zásielky nakúpené od jeho spoločností predala tretím stranám vrátane spoločnosti Hyphen.

Podľa spoločnosti Hyphen chýbajú nielen tisíce ton niklu, ale aj sfalšované prepravné dokumenty, ktoré sa použili na získanie financovania od banky ICBC Standard Bank.

Hyphen a Trafigura sú zapojené do dvoch súdnych sporov týkajúcich sa dvoch rôznych zásielok.

Napríklad súd v Singapure prejednáva prípad týkajúci sa nákupu niklu spoločnosťou Hyphen v hodnote niečo vyše 10 miliónov USD. Po naložení kovu na niekoľko lodí sa zistilo, že Trafigura si naň uplatnila práva.

Spoločnosti Hyphen a Trafigura tvrdia, že majú pôvodné nákladné listy. Keďže to nie je možné, minimálne jeden súbor dokumentov je falošný, naznačujú médiá.

Druhý prípad, ktorý sa rieši v Spojenom kráľovstve, sa týka nákupu niklu od spoločnosti Trafigura za 8,4 milióna USD, ktorý spoločnosť Hyphen uskutočnila v septembri minulého roka. Po naložení na Taiwane kontajnery s kovom dorazili do Rotterdamu na inom plavidle v polovici novembra, ale spoločnosť Hyphen nebola o príchode nákladu informovaná.

Podľa žaloby náklad zostal na novej lodi a odplával späť do Ázie, pričom kontajnery boli vyložené už v Saudskej Arábii. Začiatkom apríla právnici prepravnej spoločnosti OOCL, na ktorej loď bol nikel na Taiwane naložený, poukázali na to, že konosament, ktorý dostala spoločnosť Hyphen, bol sfalšovaný.

Kontajnery, v ktorých sa mal nachádzať nikel, boli podľa žalobcu prepravované sem a tam po celom svete, aby sa údajne zabránilo ich otvoreniu a zisteniu ich skutočného obsahu. Trafigura, tvrdí štruktúra bratov Rubenovcov, zásielky neskontrolovala napriek tomu, že o to žiadala.

Spoločnosť Hyphen požaduje od spoločnosti Trafigura vrátenie 8,4 milióna USD s úrokmi a nákladmi.