WTO: reakcia na krízy COVID 19, či katastrofy

ŽENEVA – Čo analyzuje posledná správa Svetovej obchodnej organizácie(WTO)?

Správa WTO o svetovom obchode z roku 2021 skúma, prečo je prepojený globálny obchodný systém zraniteľný a odolný voči krízam, ako je pandémia COVID-19, ako môže pomôcť krajinám, aby boli ekonomicky odolnejšie voči otrasom a čo možno urobiť aby bol systém v budúcnosti lepšie pripravený a odolnejší. Svetová obchodná organizácia je integračná organizácia vytvorená 1. januára 1995 s cieľom liberalizovať medzinárodný obchod a regulovať obchodné a politické vzťahy členských štátov. WTO vznikla na základe Všeobecnej dohody o clách a obchode (GATT), uzavretej v roku 1947 a takmer 50 rokov skutočne vykonávala funkcie medzinárodnej organizácie, napriek tomu že nebola medzinárodnou organizáciou v právnom zmysle slova.

Hlavná publikácia WTO poukazuje na potrebu zaoberať sa týmito otázkami vzhľadom na perspektívu čoraz častejších a intenzívnejších prírodných katastrof a katastrof spôsobených ľudskou činnosťou.

Správa prináša tri hlavné posolstvá: po prvé, dnešná hyperprepojená globálna ekonomika, charakterizovaná hlbokými obchodnými prepojeniami, spôsobila, že svet je zraniteľnejší voči otrasom, ako sú prírodné katastrofy a katastrofy spôsobené človekom, ale zároveň je voči nim odolnejší, keď udrie.

Po druhé, politiky, ktorých cieľom je zvýšiť ekonomickú odolnosť uvoľnením obchodnej integrácie – napríklad presunutím výroby a podporou sebestačnosti – môžu mať často opačný účinok, ktorý účinne znižuje ekonomickú odolnosť. A po tretie, posilnenie hospodárskej odolnosti si bude vyžadovať viac globálnej spolupráce, regionálnej aj multilaterálnej.

„Hoci WTO už významným spôsobom prispieva k hospodárskej odolnosti, môže a musí urobiť viac, keďže čelíme budúcnosti rastúcich prírodných a človekom spôsobených rizík a katastrof,“ povedala generálna riaditeľka WTO Ngozi Okonjo-Iweala vo svojom predhovore správa. “Ako sme videli pri obchodných opatreniach súvisiacich s pandémiou, zvýšenie transparentnosti a predvídateľnosti je dôležité, aby sa tvorcom politík a podnikom poskytli informácie, ktoré potrebujú na prijímanie informovaných rozhodnutí.”

„Prebiehajúce rokovania vo WTO o službách, investíciách, poľnohospodárstve, elektronickom obchode a mikropodnikoch, malých a stredných podnikoch by mohli vytvoriť ďalšie príležitosti pre inkluzívny obchod a diverzifikáciu, vďaka čomu budú ekonomiky v budúcnosti odolnejšie,“ dodala. “Oživená medzinárodná spolupráca, nie ústup do izolacionizmu, je sľubnejšou cestou k odolnosti.”

Výziev, ktoré nás čakajú, je mnoho a sú rôznorodé. Patria sem klimatické zmeny, ktoré spôsobujú nárast extrémnych poveternostných javov, ako sú suchá, cyklóny a záplavy, ľudské zasahovanie do biotopov zvierat, čo môže zvýšiť riziko šírenia zoonotických chorôb a vyvolávanie pandémií, a zvyšujúci sa výskyt kybernetických útokov a údajov. podvodom.

Zoonózy (zo starogréčtiny ζῷον – zviera, živý tvor + grécky νόσος – choroba) je skupina infekčných a parazitárnych ochorení spôsobených patogénom, infekčným agens, ako je baktéria, vírus, parazit alebo prión, prenášaný z určitého typ zvieraťa (zvyčajne stavec) na človeka. Zvyčajne prvá infikovaná osoba prenesie infekčný agens aspoň na jednu ďalšiu osobu, ktorá následne infikuje ostatných