Čo týždeň dal: S&P 500 – historické maximum
NEW YORK – Akciový index S&P 500 prekonával počas týždňa svoje historické maximá aj napriek strachu investorov z prudko sa šíriaceho variantu ochorenia Covid-19.
V pondelok americké akcie rástli už štvrtý obchodní deň v rade, keď investori vyhodnocovali vyhliadky na koncoročné zotavenie uprostred rastúcich prípadov koronavírusu. Ropa získala a krivka výnosov na štátnych dlhopisoch sa sploštila. Index S&P 500 skončil v pondelok v blízkosti maxima obchodnej seansy a zaznamenal 69. rekord za rok 2021, pričom všetky hlavné priemyselné skupiny naďalej rástli. Technologický index Nasdaq 100 vyskočil o 1,6 %, čím prekonal ostatné benchmarky. Ropa sa v New Yorku po prvý raz za mesiac vyšplhala späť nad 75 dolárov za barel. K ziskom indexu S&P 500 najviac prispeli akcie spoločností s vysokou trhovou kapitalizáciou, pričom medzi najvýkonnejšie patrili spoločnosti Apple Inc., Microsoft Corp. a Meta Platforms Inc., materská spoločnosť Facebooku. Stratégovia JPMorgan Chase & Co. uviedli, že nie je dôvod obávať sa, že oživenie, ktoré tento rok katapultovalo americké akcie na postupné rekordy, sa čoskoro skončí. V skutočnosti sa môže rozšíriť. V Európe index Stoxx 600 pridal k minulotýždňovým ziskom, zatiaľ čo ázijské akcie klesli. Čínske úrady začali rozsiahle dezinfekčné opatrenia v západnom meste Si-an, kde prepuknutie choroby predstavuje jednu z najväčších výziev v krajine. Čínska centrálna banka prisľúbila počas víkendu väčšiu ekonomickú podporu, na rozdiel od krokov Federálneho rezervného systému a ďalších centrálnych bánk.
Počas utorkového obchodovania americké akcie klesli prvýkrát za päť dní v dôsledku rotácie technologických akcií s veľkou kapitalizáciou. Index S&P 500 klesol o 0,1 % a stiahol sa zo 69. rekordu dosiahnutého v pondelok. Prílivová vlna omikrónových infekcií zdvihla v pondelok globálne prípady Covid-19 na najvyššie denné maximum, zatiaľ čo investori sa trochu upokojili po výsledkoch štúdií, ktoré naznačujú, že omikrón spôsobuje menej závažný priebeh ochorenia. Imunológ z Oxfordskej univerzity povedal, že omikrónový variant nie je rovnakou chorobou, akú sme videli pred rokom, čím posilňujú správy o miernejšej povahe kmeňa. Utorňajšie údaje ukázali, že výrobný prieskum Richmondského Fedu v decembri vzrástol, čím prekonal odhady, pričom predchádzajúce údaje boli revidované vyššie, zatiaľ čo rast cien domov v USA sa v októbri tretí mesiac po sebe ochladil. Bitcoin sa vzdal nedávnych ziskov a klesol pod úroveň 50 000 dolárov, čo naznačuje, že investori v najrizikovejších kútoch globálnych trhov sú čoraz obozretnejší.
V stredu americké akcie rástli v tlmenom obchodovaní, keď sa pokles technologických akcií zmiernil v dôsledku špekulácií o tom, že oživenie ekonomiky môže prekonať nárast prípadov koronavírusu. S&P 500 vzrástol a dosiahol 70. rekordný záver roka. Európske akcie sa v stredu pohybovali blízko rekordného maxima, keď investori zvažovali riziká zo šírenia omikrónového variantu oproti očakávaniam, že silné ekonomické oživenie bude pokračovať aj v budúcom roku. Index Stoxx 600 Europe skončil o 0,11 % nižšie, čím sa znížili zisky indexu na začiatku obchodného dňa, ktoré ho nakrátko posunuli pri rekordnú hranicu dosiahnutú v polovici novembra. Dôvera investorov v silu ekonomiky regiónu a podnikové súvahy dopomáhali akciám posunúť sa vyššie tvárou v tvár následným vlnám Covid-19.
Vo štvrtok index S&P 500 klesol v posledných minútach štvrtkového obchodovania, deň po zverejnení 70. rekordného uzavretia roka. Akcie veľkých technologických spoločností vrátane Microsoft Corp. a Apple Inc. pomohli potiahnuť Nasdaq 100 nižšie, zatiaľ čo Dow Jones Industrial Average klesol prvýkrát za sedem dní. Vo štvrtok člen Rady guvernérov ECB Klaas Knot uviedol, že Európska centrálna banka bude pripravená na zvýšenie úrokových sadzieb začiatkom roka 2023 po ukončení nákupov zostávajúcich dlhopisov. Avšak bude závisieť od toho, ako sa bude vyvíjať ekonomika budúci rok. Začiatkom tohto mesiaca ECB potvrdila, že ukončí svoj pandemický program nákupu dlhopisov, ale dočasne rozšíri starší program kvantitatívneho uvoľňovania na zmiernenie prechodu. Knotov sentiment potvrdil aj jeho kolega, člen Rady guvernérov Robert Holzmann, ktorý vedie rakúsku centrálnu banku a má podobne jastrabí postoj. Ostatné veľké centrálne banky sprísňujú menovú politiku rýchlejšie. Federálny rezervný systém zdvojnásobil tempo ukončovania stimulov a Bank of England začiatkom tohto mesiaca prekvapivo zvýšila úrokovú sadzbu ako prvá medzi hlavnými centrálnymi bankami od vypuknutia pandémie, ako dôvod uviedla trvalejšiu infláciu. Podľa slov člena Rady guvernérov ECB Klaas Knota bude mať omikrónový variant na budúci rok pravdepodobne zatiaľ malý vplyv, ale ak bude vplyv väčší, je presvedčený, že ECB je pripravená zmeniť svoju politiku rýchlejšie, ako sa v súčasnosti plánuje.
Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, ktorý klesol o 8 tisíc oproti predchádzajúcemu obdobiu na 198 tisíc v týždni končiacom sa 25. decembra, pričom zostal blízko 52-ročného minima 188 tisíc na začiatku mesiaca a pod očakávaniami trhu. Veľkoobchodné zásoby v USA vzrástli v novembri 2021 medzimesačne o 1,2 % na 769,9 miliardy USD po 2,5 % náraste v októbri. Zásoby ropy v USA klesli o 3,576 milióna barelov v týždni končiacom sa 24. decembra, čo je piate po sebe idúce obdobie poklesu.
Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento rok?
S&P 500: +26,89 %
DOW JONES: +18,73 %
NASDAQ: +21,39 %
DAX: +15,79 %
Euro Stoxx 50: +20,99 %
NIKKEI: +4,91 %
Mário Jičínský, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.