MMF: program pri trhových cenách plynu

KYJEV – Medzinárodný menový fond (MMF) podmieňuje nový úverový program pre Ukrajinu trhovými cenami zemného plynu pre domácnosti.

Tlačová služba Centra pre ekonomickú stratégiu (CES) s zverejnila komentár riaditeľa CES Gleba Vyšlinského. Jeho slová uvádza tlačová agentúra UNIAN.

“Musíme sa vrátiť k rokovaniam o novom programe s MMF, pretože tento sa končí v polovici budúceho roka. Medzi naše záväzky patrí aj návrat k trhovým cenám plynu,” povedal.

Gleb Vyšlinskij zdôraznil, že v situácii, keď vláda stanovuje cenu niekoľkonásobne nižšiu, ako je trhová, netreba čakať na nový program, ktorý Ukrajinu ochráni pred vonkajšími rizikami.

Napriek zvýšeniu nominálnych miezd o 20 % a dôchodkov musia úrady podľa odborníka otvorene komunikovať so spoločnosťou.

“Vláda musí úprimne povedať ľuďom: začali ste zarábať viac peňazí, ale náklady na to, čo kupujete, sa tiež zvýšili na celom svete. Preto nie je potrebné hovoriť rozprávky, že ceny nerastú. Ceny porastú a budú rásť aj administratívne regulované ceny. porastú, pripravte sa na to. Urobíme to postupne, zavedieme dotačný mechanizmus, pretože sú vonkajšie faktory, ktoré nezávisia od Ukrajiny. Nechceme z krajiny spraviť Venezuelu,“ povedal. riaditeľ CES.

Ako už skôr informovala agentúra UNIAN, ukrajinské orgány sa v memorande o hospodárskej a finančnej politike uzavretej s Medzinárodným menovým fondom zaviazali neuplatňovať cenové obmedzenia na plyn dodávaný domácnostiam a zároveň zabezpečiť ochranu zraniteľných segmentov obyvateľstvo poskytovaním dotácií na bývanie a platby za energie.