Čo týždeň dal: obavy z prichádzajúcej recesie

NEW YORK V tomto týždni hýbali trhmi rokovania medzi Ruskom a Ukrajinou, ktoré priniesli na chvíľu pozitívny sentiment na trhy, taktiež sa podrobne sledoval vývoj na trhu s americkými štátnymi dlhopismi. Zatiaľ čo ropa po volatilnom období klesla pod úroveň 100 dolárov za barel.

Najstrmší trend globálnych dlhopisov modernej éry sa v pondelok predĺžil, pričom štátne dlhopisy klesali, kľúčová časť krivky v USA sa invertovala a Bank of Japan zakročila, aby obmedzila rast ich výnosov. Výnosy z dvojročných amerických štátnych dlhopisov sa vyšplhali až o 11 bázických bodov na 2,38 %, čo viedlo k nárastu naprieč krivkou, keďže obchodníci zvyšovali úrokové sadzby od Federálneho rezervného systému počas zvyšku tohto roka o dva plné percentuálne body. Rozdiel medzi 5 a 30-ročnými výnosmi sa prevrátil prvýkrát od roku 2006. Japonské 10-ročné výnosy vzrástli na 0,25 %, a to napriek tomu, že BOJ oznámila dve neobmedzené nákupné operácie, aby ich udržala pod touto úrovňou. Austrálske trojročné výnosy vyskočili až o 19 bázických bodov na 2,41 %, čo je najviac od roku 2014, keďže štátny dlh dohnal piatkový pád štátnych dlhopisov. Ropa pondelok v Ázii pri otváraní trhov klesla, keď sa šírenie vírusu v Číne zhoršilo a útoky vedené Jemenom na Saudskú Arábiu si dali pauzu. Ropné futures v New Yorku a Londýne stratili na začiatku obchodovania viac ako 3 %.

V utorok výnos amerických 2-ročných dlhopisov prvýkrát od roku 2019 krátko prekročil 10-ročný, čím invertoval ďalší segment krivky štátnej pokladnice a posilnil názor, že zvýšenie sadzieb Federálneho rezervného systému môže spôsobiť recesiu. Inverzia nastala, keď dvojročné výnosy rástli, zatiaľ čo 10-ročné výnosy klesali, pričom sa dostali na úroveň približne 2,39 %. Pred rokom 2019, keď sa krivka invertovala v auguste počas obchodného sporu USA s Čínou, k poslednej pretrvávajúcej inverzii krivky štátnej pokladnice došlo v rokoch 2006-2007. Moskva oznámila, že výrazne obmedzí vojenské operácie v blízkosti ukrajinského hlavného mesta Kyjeva a Černigova po tom, čo vyjednávači z Ukrajiny a Ruska v utorok v Turecku diskutovali o deeskalácii vojny. Rusko naznačilo, že rozhovory by mohli pripraviť pôdu pre stretnutie ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho ukrajinského náprotivku Volodymyra Zelenského. Akcie počas dňa rástli a ropa klesala kvôli optimizmu pre pokrok v rokovaniach o prímerí, pričom európske akcie vzrástli o 2 %. West Texas Intermediate vymazal predchádzajúce zisky a obchodovala až o 7,1 % nižšie, teda pod 100 USD v New Yorku. Rusko ponúklo odkúpenie dolárového dlhu so splatnosťou budúci týždeň za ruble bez toho, aby uviedlo, koľko z eurobondov v hodnote 2 miliárd dolárov by mohlo spätne odkúpiť.

V stredu americké akcie klesli prvýkrát za päť dní, keď sa rozplynuli nádeje na deeskaláciu vojny na Ukrajine a investori vyhodnotili riziká pre ekonomický rast zo zrýchľujúcej sa inflácie. Ropa sa odrazila od dvojdňového sklzu. S&P 500 predĺžil pokles v poslednej hodine obchodovania a Nasdaq 100 klesol o 1,1 %. Apple Inc. kleslo a ukončilo tak svoju najdlhšiu rally od roku 2003. Indická vláda zvažovala návrh Ruska na použitie systému vyvinutého ruskou centrálnou bankou na bilaterálne platby. Plán zahŕňa platby denominované v rupiách a rubľoch pomocou ruského systému zasielania správ SPFS. India má záujem pokračovať v bilaterálnom obchode, kvôli svojej závislosti na ruských zbraniach a vyhliadke na nákup lacnejšej ropy od Ruska. Celosvetová zásoba najbezpečnejších korporátnych dlhov sa tento rok už zmenšila o 805 miliárd USD, zatiaľ čo globálny trh s dlhopismi z neinvestičného pásma stratil na hodnote 236 miliárd USD. Ide o najväčší pokles počas 20 rokov. Európske krajiny, ktorých cieľom je sprísniť sankcie voči Rusku, zvažujú zacieliť sa na viac bánk, rozšíriť sieť na ďalších rodinných príslušníkov oligarchov a posilniť obmedzenia používania kryptomien.

Vo štvrtok zásoby klesli spolu s cenami ropy, pretože Bidenova administratíva spustila masívne uvoľnenie ropy z amerických rezerv v boji proti inflácii. Index S&P 500 klesol, nadol ho ťahali akcie veľkých energetických spoločností v USA, tak isto ako aj index Nasdaq 100 tiež klesol. Štátne pokladnice držali zisky a dolár posilnil. Ruské akcie rástli, keď národ vo štvrtok čiastočne zrušil zákaz predaja miestnych akcií, čím sa odstránilo jedno z opatrení, ktoré pomohlo obmedziť poklesy na trhu po rekordne dlhej odstávke. Cieľom Bidenovho plánu je vytvoriť most pre zásobovanie USA až do jesene, kedy sa očakáva nárast domácej produkcie, uviedol Biely dom.

Piatok americké akcie klesli a výnosy ministerstva financií vzrástli, keďže solídna správa o pracovných miestach v USA podporila argument Federálneho rezervného systému použiť agresívne zvyšovanie úrokových sadzieb na boj proti inflácii. Index S&P 500 klesol, zatiaľ čo výnosová krivka v USA predĺžila svoje nedávne sploštenie, keď investori hodnotili hospodársky výhľad v čase sprísňovania menovej politiky a ruskej vojny na Ukrajine. Dolár posilnil, keďže výplaty v USA mierne zaostali za očakávaniami a miera nezamestnanosti v marci klesla na 3,6 %. Ruská spoločnosť Gazprom PJSC začala klientom hovoriť, ako majú platiť za plyn, po tom, čo prezident Vladimir Putin povedal, že nákupy od „nepriateľských“ krajín bude potrebné uhradiť v rubľoch.

Z dôležitých makroekonomických výsledkov zverejnených tento týždeň stojí za zmienku počet Američanov, ktorí podali nové žiadosti o dávky v nezamestnanosti, vzrástol v týždni končiacom sa 26. marca o 14-tisíc na 202-tisíc, čo prekonalo očakávania trhu na úrovni 197-tisíc. Miera nezamestnanosti klesla z 3,8 % na 3,6 %, čo je najnižšia úroveň od začiatku pandémie. Ekonomika USA vzrástla v poslednom kvartáli roka 2022 podľa finálnych údajov o 6,9 % medzikvartálne, čo je o niečo horší výsledok ako očakávaných 7,1 %. Zásoby ropy v Spojených štátoch klesli predchádzajúci týždeň o 3,449 mil. barelov oproti očakávanému poklesu o 1,0232 mil. barelov

 

Ako sa darilo svetovým akciovým indexom tento týždeň?

S&P 500:              -0,63 %

DOW JONES:     -0,81 %

NASDAQ:            -0,05 %

DAX:                     +0,98 %

Euro Stoxx 50:   +1,32 %

NIKKEI:                -2,70 %

 

Ako sa darí svetovým akciovým indexom od začiatku roka?

S&P 500:               -1,63 %

DOW JONES:      -1,18 %

NASDAQ:             -6,09 %

DAX:                      -9,83 %

Euro Stoxx 50:   -9,54 %

NIKKEI:                -8,45 %

 

David Ďurica, CAPITAL MARKETS, o.c.p., a.s.