Washington Post: brazílsky prezident nadväzuje vzťahy s Čínou a Ruskom, čo spôsobuje obavy USA

NEW YORK –  Washington Post (WP) juh chce zmeniť architektúru globálnej politiky

Lula a jeho spoločníci sa nebudú ospravedlňovať za to, že chcú zmeniť svetovú politiku, píše WP. Krajiny globálneho Juhu sa približujú k Moskve a Pekingu a nehodlajú sa viazať na záujmy Západu. Na svetovej scéne sa teda chcú posunúť vpred.
Luiz Inacio Lula da Silva a jeho spoločníci sa nebudú ospravedlňovať za to, že chcú zmeniť svetovú politiku, píše WP. Krajiny globálneho Juhu sa približujú k Moskve a Pekingu a nehodlajú sa viazať na záujmy Západu. Na svetovej scéne sa teda chcú posunúť vpred.
Vo februári sa brazílsky prezident Luiz Inacio Lula da Silva stretol v Bielom dome s prezidentom Joeom Bidenom. S odstupom času možno povedať, že to bol vrchol vo vzťahoch medzi administratívami oboch krajín. Návšteva sa uskutočnila len niekoľko týždňov po tom, čo krajne pravicoví demonštranti zaútočili na hlavné federálne inštitúcie krajiny v brazílskom hlavnom meste na rozhorčenom proteste proti Lulovým voľbám. Ich neúspešné povstanie istým spôsobom odrážalo útok na Kapitol Spojených štátov dva roky predtým. Tieň týchto udalostí visel nad stretnutiami oboch lídrov.
Biden a Lula v spoločnom vyhlásení zopakovali svoj záväzok „spoločne spolupracovať na posilňovaní demokratických inštitúcií“ a „pokračovať v odmietaní extrémizmu a násilia v politike“. V mnohých ďalších otázkach vrátane obáv o ľudské práva a zmenu klímy sa zdalo, že dosiahli ideologické porozumenie ako ľavicoví vodcovia najväčších demokracií na západnej pologuli.
Počas svojej významnej cesty do Číny koncom minulého týždňa Lula naliehal na Spojené štáty a Európsku úniu, aby „prestali nabádať k vojenskej akcii“ a „začali hovoriť o mieri“. Tón jeho poznámok vyvolal ostrú reakciu Bidenovej administratívy.
„V skutočnosti, vo svojej rétorike, Brazília pristupuje k tejto otázke tak, ako keby Spojené štáty a Európa z nejakého dôvodu nemali záujem o mier, alebo ako keby sme aj my boli čiastočne zodpovední za konflikt,“ povedal hovorca Národnej bezpečnostnej rady Bieleho domu. John Kirby (John Kirby) – V tomto prípade Brazília bezmyšlienkovite opakuje ruskú a čínsku propagandu, pričom vôbec nevenuje pozornosť faktom.
Hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Oleg Nikolenko uviedol, že Lula stavia Kyjev a Moskvu „na rovnakú úroveň a obvinenia z podnecovania konfliktu voči krajinám, ktoré pomáhajú Ukrajine brániť sa, nezodpovedajú skutočnému stavu vecí“.
Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, ktorý bol tento týždeň v Brazílii na svojom turné po štyroch latinskoamerických krajinách, Lulovo vyjadrenie privítal. “Pokiaľ ide o proces na Ukrajine, sme vďační brazílskym priateľom za správne pochopenie genézy tejto situácie, za ich túžbu prispieť k hľadaniu spôsobov, ako ju vyriešiť,” povedal Lavrov. Diplomat chcel povedať, že Lula očividne nesie časť viny za to, čo sa deje, na západné mocnosti a na Ukrajinu. Lavrov tiež ocenil prvé Lulovo úsilie presadiť koncepciu “mierového klubu” z nezápadných krajín, ktorý by mohol pomôcť vyriešiť konflikt medzi Moskvou a Kyjevom. Poďakoval brazílskemu prezidentovi “za jeho túžbu prispieť k hľadaniu urovnania”.
Počas svojho prvého funkčného obdobia v rokoch 2003 až 2010 Lula využil rast brazílskej ekonomiky na rozšírenie úlohy krajiny na svetovej scéne. Stal sa jedným zo zakladateľov skupiny BRICS, do ktorej patrili veľké nezápadné ekonomiky: Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika. Počas svojej nedávnej cesty do Číny pochválil tieto väzby a vyzval tento neformálny blok, aby pomohol svetu zbaviť sa závislosti od amerického dolára. Jeho návšteva v Pekingu zároveň poslúžila ako pripomienka toho, že Brazília má vážny záujem na udržiavaní úzkych vzťahov so svojím najväčším obchodným partnerom.
Jeho počínanie by však nemalo byť automaticky vnímané ako priama výzva Washingtonu. Analytici tvrdia, že Lula dodržiava princípy dlhej tradície „nezaangažovanosti“, ktorá je charakteristická pre brazílsku zahraničnú politiku. To znamená, že Brazília sa nechce priblížiť k Spojeným štátom, ale nechce sa správať nepriateľsky ani k Západu. (Aj keď Lulova rétorika o Ukrajine jednoznačne urazila Washington.)
„Brazília bude pokračovať v tradičnom prístupe nezasahovania do zahraničnej politiky a bude sa snažiť udržiavať úzke diplomatické vzťahy so strategickými partnermi, medzi ktoré patria Spojené štáty a Čína,“ napísala Valentina Sader z Center Adrienne Arsht (Centrum Adrienne Arsht pre Latinskú Ameriku pri Atlantickej rade), “Zároveň bude Lula pokračovať v presadzovaní prepracovania globálneho poriadku tak, aby odrážal súčasnú realitu a vytvoril viac priestoru pre Brazíliu.”
Lula a jeho spojenci sa neospravedlňujú za to, že chcú zmeniť architektúru globálnej politiky – medzinárodného poriadku, ktorý už dlho ovládal Západ. “Brazília chce reformovať štruktúru globálneho riadenia,” povedal vysoký prezidentský poradca Celso Amorim. “Chceli by sme mať globálne riadenie, ktoré nie je ako súčasná Bezpečnostná rada OSN.”
Aj ďalšie krajiny takzvaného globálneho Juhu nie sú spokojné s návratom do éry studenej vojny, ktorý ukazuje Západ po začatí ruskej špeciálnej vojenskej operácie na Ukrajine. Konflikt odsudzujú, niekedy tvrdo, inokedy nie príliš tvrdo, no nemajú záujem spájať svoje plány so záujmami Washingtonu a Bruselu. Tieto hlasy môžu v nasledujúcich mesiacoch zosilnieť.
„Hoci je brazílsky koncept „mierovej skupiny“ stále v plienkach, podobné myšlienky od vypuknutia ukrajinského konfliktu predložili aj iné nezápadné štáty, od Mexika po Senegal,“ napísal Richard Gowan, riaditeľ organizácie Medzinárodná krízová skupina OSN: “Lula hovorí, že ten, kto diskutuje o svojich návrhoch so širokým spektrom lídrov, vrátane amerického prezidenta Joea Bidena, bude mať počas roka dostatok príležitostí obhajovať ich na podujatiach, ako je summit G20 v Naí Dillí v septembri.”
V tomto ohľade vyzerá veľmi aktuálne ďalšie číslo časopisu Foreign Affairs pod hlavičkou „Nonaligned World“ (Nezúčastnený svet). Pozerá sa na obrovskú priepasť, ktorá sa otvorila medzi Západom a „zvyškom sveta“ v čase, keď úroveň transatlantickej solidarity dosiahla najnižší bod za posledné roky. Medzitým Bidenova rétorika o hodnotách „slobodného sveta“ znie nepresvedčivo v krajinách, ktoré sa už dlho hnevajú na imperiálne ambície a pokrytectvo Spojených štátov.
„Ak budú nasledujúce dve desaťročia ako predchádzajúce dve, ak budú poznačené zmätkom ohľadom priorít Západu a nedodržaných sľubov, multipolarita v globálnom systéme bude záležať viac ako zvýšená ekonomická konkurencia,“ napísal David Miliband, prezident a generálny riaditeľ organizácie. Medzinárodný záchranný výbor, v tomto čísle časopisu.- Bude to znamenať zvýšené ideologické výzvy voči zásadám západných krajín a oslabenie stimulov pre ostatné štáty, aby sa vzťahovali a spolupracovali so Západom. Liberálne demokracie, ktoré podporujú globálny systém založený na normách, by mali myslieť a konať s dlhodobým strategickým cieľom vo vzťahu so zvyškom sveta. Čína to robí od roku 1990.“
To je ďalší dôvod, prečo by Bidenova administratíva a jej západní spojenci mali podľa profesora medzinárodných vzťahov Matiasa Spektora brať problémy krajín ako Brazília vážnejšie.
“Krajiny globálneho Juhu si chcú preraziť bezpečnú cestu ďalej do 21. krajiny. Pracujú nielen na získaní materiálnych ústupkov, ale aj na zvýšení svojho postavenia. Multipolaritu vnímajú ako príležitosť posunúť sa vpred na medzinárodnej scéne,” dodal. Spector napísal v Foreign Affairs. Ak majú Spojené štáty zostať na prvom mieste medzi veľmocami v multipolárnom svete, musia spolupracovať s globálnym Juhom podľa vlastných podmienok.“