Vyšla anatómia komunizmu od Milovana Đilasa
PARAHA Vyšla kniha Milovana Đilas Nová trieda. Jej preklad vydalo pražské vydavateľstvo Academia.
Milovan Đilas (1911 – 1995) bol juhoslovanský ľavicový politik a teoretik, jeden z prvých disidentov. Bojoval v 2. svetovej vojne proti nemeckým okupantom za komunistickú Juhosláviu po boku partizánskeho vodcu Josipa Broza Tita (na fotografii). Syn kráľovského policajného dôstojníka z Čiernej hory pracoval s Titom už v tridiatych rokoch v ilegálnej komunistickej strane a po skončení oslobodzovacieho boja sa vypracoval na jeho zástupcu.
Đilas ako azda nijaký iný Juhoslovan vniesol svoje myšlienky do juhoslovanského modelu tretej cesty k socializmu: nezávislosť od blokov, samospráva pracujúcich a socialistická demokracia. To boli cieľové predstavy, ktoré viedli k rozchodu s Titom. Đilas stratil svoje postavenie a za svoju rebéliu proti vedúcej úlohe strany (Nová trieda) zaplatil dovedna jedenástimi rokmi väzenia.
V roku 1957 bola v zahraničí vydaná Jilasova novinárska a filozofická kniha „Nová trieda: analýza komunistického systému“, v ktorej zdôvodňoval svoju tézu o vzniku novej vládnucej triedy byrokratickej elity využívajúcej privilegované strany v ZSSR, Juhoslávii a ďalších socialistických krajinách [2]. , Táto kniha, preložená do viac ako 40 jazykov, dostala širokú odpoveď mimo tzv. Socialistického tábora – priniesla jej autorovi ďalších sedem rokov väzenia.
Đilasa 14. októbra 1957 zbavili radu a titulu Národný hrdina, ktorý bol udelený 27. novembra 1953, a neskôr mu boli odňaté ďalšie juhoslovanské vyznamenania. Ostalo mu iba sovietske vyznamenanie Rad Kutuzova, I. triedy.