VOA: čo si myslia experti z Prahy o roku 1968

Ruská redakcia rozhlasovej stanice Voice of America (Hlas Ameriky) priniesla názory ruskych expertov, ktorí bývajú v Prahe, na udalosti v Československu v roku 1968.

Politológ Ivan Preobraženskij si myslí, že sú to natoľko mytologizované udalosti ako to, čo sa odohrávalo v novembri 1918, keď vzniklo Československo. “Znamená to, že táto udalosť je súčasne dôležitá, no súčasne slabo spojená so súčasnou realitou.”

Komentátor denníka Právo Alexander Mitrofanov si myslí, že mnohí ľudia, ktorí majú viac ako 60 rokov, sami pocítili čo to znamená keď do tvojej krajiny vtrhne päť armád akoby spojencov. Tento šok a nepríjemné spomienky o tom období si ľudia nesú celý život. Touto okolnosťou sa pre nich definoval vzťah k vtedajšiemu Sovietskemu zväzu a celému socialistickému spoločenskému zriadeniu. Pre niektorých sa tento vzťah preniesol na Rusko.

Vedecký pracovník Centra Borisa Nemcova v Karlovej univerzite Alexander Morozov tvrdí, že udalosti roku 1968 majú význam pre Čechov bez ohľadu na ich politické názory. Ľudia si pmätajú na udalosti a aj na ľudí, ktorí symbolizujú to čo sa dialo pred päťdesiatimi rokmi – Alexandra Dubčeka, Gustáva Husáka, Václava Havla a iných – v pamäti všetkých generácií.

Výkonný riaidteľ pražského festivalu Kulturus Anton Litvin hovorí, že celé jeho detstvo prešlo pod vplyvom mysle, že sa udialo niečo nenapraviteľné. Moji príbuzní boli predstaviteľmi inteigencie,a na základe diskusií som pochopil, že sa udiala katastrofa. Bol to problém morálnej a etickej voľby, mnohým ľuďom sa vtedy zlomila chrbtová kosť.