Tanky idú po Prahe: koho a čím straší Pražská jar

Dmitrij Petrov v Intenetovom denníku gazeta.ru porovnáva udalosti z roku 1968 so súčasnou ruskou propagandou.

Autor upozorňuje na základný fakt, od ktorého sa odvíja ruská propaganda. Používa pojem my, ktorým sa snaží navodiť situáciu, že vodcovia Sovietskeho zväzu majú niečo spoločné so súčasnými obyvateľmi Ruskej federácie.  Komentátor pripomína, že poslanec Viačeslav Nikonov tvrdí, že vtedy to bola v Československu ďalšia, Američanmi zorganizovaná “farebná revolúcia.”

Autori dvojhodinového filmu “Ako oholiť ježka” podľa autora komentára celkovou interpretáciou faktov vytvárajú dojem, že film nebol nakrútený včera, ale ešte v ZSSR pri príležitosti desiateho výročia drámy.

“Korene týchto materiálov sú v totalitnej sovietskej ideológii, posilnenej agitačnými kampaňmi “lemujúcimi” vstup vojsk, a v mnohých vychovanom zvyku, že krajiny východnej Európy sú naše. Ako republiky ZSSR.” Napísal autor analytického materiálu.

“Médiá vykresľujú zovšeobecnený obraz Čechov – dvojnásobnýh zapredancov. nimi odštartovanú libralizáciu – Pražskú jar – vykresľujú dôvodom pre besnenie nepriateľa. V koho je to záujme? Samozrejme v záujme Západu. Kto sú nepriatelia? Samozrejme všetci, ktorí chcú humanizáciu systému.” Píše Dmitrij Petrov.

V závere analytického materiálu si autor kladie otázku.”O čom hovorí táto číslica. O tom, že diskusia o roku 1968 – je diskusiou o Rusku dnes. Pre tých, ktorí ho považujú za agresívne impérium, hádžuce rukavicu svetu, vstup armády 20. augusta 1968 je víťazstvo Ruska a pomoc Čechom. Pre tých, ktorým je cudzia imperiálna agresia a sen – je to strašná ťažoba. Od toho aká pozícia prevládne v spoločnosti, závisí jej budúcnosť. Spor sa neskončil”. Uzatvára analýzu Dmitrij Petrov.