Ročne vo svete zomrie približne 2,5 milióna detí

Podľa novej správy globálnej koalície, ktorá zahŕňa UNICEF a Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO), ročne sa narodí predčasne, alebo slabých či chorých asi 30 miliónov detí a potrebujú špecializovanú pomoc kvôli prežitiu. Celý text správy je tu.

Podľa správy, bez špecializovanej starostlivosti, mnoho novorodencov v riziku neprežije prvý mesiac života. V roku 2017 zomrelo asi 2,5 milióna novorodencov, hlavne z dôvodov, ktorým bolo možné predísť. Takmer dve tretiny mŕtvych detí sa narodilo predčasne. Zároveň, aj keď takéto deti prežijú, trpia chronickými chorobami alebo oneskoreniami v rozvoji. Navyše približne 1 milión preživších novorodencov s nízkou telesnou hmotnosťou a chorých sa stáva zdravotne postihnutými.

Správa ukazuje, že efektívnejšie stratégie by mohli zachrániť životy 2,9 milióna žien, mŕtvo narodených a novorodencov v 81 krajinách v roku 2030. Napríklad, ak rovnaká skupina zdravotníckych pracovníkov poskytuje pomoc matke a dieťaťu v priebehu celého procesu od kontrakcií po pôrod a prvých týždňov života, členovia tejto skupiny budú môcť včas identifikovať možné problémy.