Dnes: Lunárny Nový rok alebo Čínsky Nový rok

V noci na 10. februára 2023 svet oslávil Nový rok podľa Lunárneho kalendára v Číne, alebo sviatok jari.

Nový rok prejde v znamení draka.

Lunárny Nový rok 2024 je jedným z najdôležitejších sviatkov ázijskej kultúry. Oslavuje sa v mnohých krajinách, ako je Čína, Japonsko, Južná Kórea, Vietnam a ďalšie. V roku 2024 pripadá lunárny Nový rok v gregoriánskom kalendári na 10. februára.

Lunárny Nový rok, tiež známy ako jarný festival alebo Chunze, je symbolickým začiatkom nového roka v lunárnom kalendári. Znamená koniec zimy a príchod jari, ktorá je spojená s obnovou a obnovou života. Oslava lunárneho nového roka trvá 15 dní a zahŕňa mnoho tradícií a obradov.

V deň lunárneho nového roka sa ľudia zhromažďujú spolu s rodinou a blízkymi, aby oslávili tento sviatok. Varia rôzne jedlá, vyrábajú darčeky a sledujú ohňostroje. Slávnostná nálada na uliciach a v domoch napĺňa celé mesto. Počas tejto doby sa konajú aj tradičné tance a predstavenia a ľudia nosia farebné oblečenie a šperky.

Lunárny Nový rok je časom, keď si ľudia navzájom vyjadrujú želania dobra, zdravia a šťastia. V tento deň sa považuje za obzvlášť dôležité byť spolu s blízkymi a tráviť čas v harmónii a šťastí.

Lunárny kalendár, tiež známy ako čínsky kalendár, je založený na pohybe Mesiaca okolo Zeme. Používa lunárny mesiac pozostávajúci z približne 29,5 dňa. Každý lunárny mesiac zodpovedá jednému znameniu z dvanástich zvierat: potkan, vôl, tiger, králik, drak, had, kôň, koza, opica, kohút, pes a prasa. Každý rok sa opakuje každých 12 rokov.

Lunárny Nový rok prichádza v prvý deň prvého mesiaca lunárneho kalendára. Oslava trvá dva týždne, počas ktorých sa  robia rôzne rituály a tradície. Zábavné pouličné sprievody, kostýmové vystúpenia, levie a dračie tance, ohňostroje a množstvo ďalších podujatí vytvárajú slávnostnú atmosféru.

Čínsky drak je posvätné a mytologické zviera čínskej kultúry. Ktorý sa skladá z rôznych vlastností deviatich zvierat. Rovnakým spôsobom čínsky drak zosobňuje jang (mužský rod). A súvisí s vodou a dažďom, čítajte ďalej o tejto mýtickej orientálnej postave a dozviete sa o nej viac.

Čínsky drak je  jedna z čínskych mytologických postáv, ktoré majú veľký význam vo viere východnej kultúry, pretože má veľký význam pre čínsky ľud a obyvatelia hovoria, že čínsky drak sú mytologické bytosti, ktoré majú veľkú moc ovplyvňovať more. Zem a vzduch a rôzne ďalšie faktory.

Preto musíte čínskemu drakovi zložiť veľa úcty a darov, aby boli vždy šťastní a necítili sa urazení, pretože otravovaním čínskych drakov môžu spôsobiť veľmi vážne škody, ako napríklad ovplyvnenie počasia a iných faktorov.

Ilustrácie: www.postposmo.com.