Výmenné kurzy eura a jüanu sa začali používať na stanovovanie oficiálnych kurzov Banky Ruska

Od 25. apríla 2022 oficiálne výmenné kurzy eura a čínskeho jüanu voči ruskému rubľu stanovuje Banka Ruska na základe transakcií uzatvorených na menovom trhu Moskovskej burzy od 10:00 do 15:30 Moskva. času, analogicky s oficiálnym výmenným kurzom amerického dolára voči rubľu.

Predtým sa podľa údajov o obchodovaní na burze stanovil iba oficiálny výmenný kurz amerického dolára k ruskému rubľu, kurzy ostatných mien sa v čase výpočtu vypočítali pomocou metódy krížového kurzu.

Dmitrij Piskulov, riaditeľ pre medzinárodné projekty oddelenia devízového trhu Moskovskej burzy:

“Už niekoľko rokov zaznamenávame neustály nárast záujmu účastníkov a ich klientov – fyzických a právnických osôb – o transakcie v eurách, čínskych jüanoch, tureckých lírach, kazašských tenge. Tento proces sa v posledných mesiacoch obzvlášť zintenzívnil. prechod Banky Ruska na mechanizmus určovania oficiálnych výmenných kurzov jüanu a eura na základe výsledkov burzového obchodovania o 15:30 potvrdzuje osobitnú úlohu Moskovskej burzy ako kľúčovej platformy pre domáci devízový trh s. vysoká likvidita a veľký počet účastníkov.“

V marci 2022 sa objem transakcií s párom čínsky juan-ruský rubeľ zvýšil 8,5-krát, s párom turecká líra-ruský rubeľ 13-krát, s párom bieloruský rubeľ-ruský rubeľ 10-krát, s párom „ Kazašský tenge – ruský rubeľ” – 2 krát.

Moskovská burza je najväčšia ruská burza cenných papierov, jediná multifunkčná platforma v Rusku na obchodovanie s akciami, dlhopismi, derivátmi, menami, nástrojmi peňažného trhu a komoditami. Súčasťou skupiny je centrálny depozitár (Nebanková úverová inštitúcia Akciová spoločnosť National Settlement Depository) a zúčtovacie centrum (Nebanková úverová inštitúcia – centrálna protistrana Národné zúčtovacie centrum (akciová spoločnosť)), ktoré plní funkcie centrálneho protistrany na trhoch, čo umožňuje Moskovskej burze poskytovať klientom celý cyklus obchodných a poobchodných služieb.