Ukrajina: ako zákon uľahčí život ľuďom bez práce

 

Na podporu občanov, ktorí prišli o prácu v dôsledku vojny, schválila Najvyššia rada zákon o zjednodušení získania statusu nezamestnanosti a súvisiacich dávok. UNIAN pochopil, aké inovácie nový zákon prináša a ako uľahčí život migrantom.

Problém nezamestnanosti nikdy nestratí svoj význam a počas vojny sa stal veľmi akútnym. Milióny Ukrajincov boli nútené opustiť svoje domovy a prišli o prácu a tisíce podnikov boli paralyzované.

Za takýchto okolností ľudia, ktorí sú ponechaní bez prostriedkov na živobytie, súrne potrebujú finančnú pomoc. Štát zaviedol na začiatku vojny niektorým kategóriám pracovníkov jednorazové platby vo výške 6 500 hrivien a neskôr na pomoc migrantom, no nie všetci občania, ktorí prišli o prácu, sú vysídlení a môžu počítať s dávkami.

Podľa Anny Katrulinovej, konzultantky pre strategickú komunikáciu, polovica Ukrajincov, ktorí pracovali pred vojnou, dnes nepracovala (53 percent), 22 percent pracuje normálne, 21 percent pracuje na diaľku alebo čiastočne a len 2 percentá si nachádzajú nové zamestnanie. Najviac sa to dotklo obyvateľov východu, mladých ľudí do 35 rokov a tých, ktorí opustili svoje mestá a obce.

Najvyššia rada prijala 21. apríla zákon zjednodušujúci postup pri získavaní statusu nezamestnanosti a prideľovaní dávok v nezamestnanosti počas vojny. Tento dokument je navrhnutý tak, aby riešil špecifiká priznávania statusu nezamestnanosti, podpory v nezamestnanosti, podpory podnikania a vytvárania nových pracovných miest počas stanného práva.

Podľa právnika UNIAN Kirilla Kazaka, člena výboru pre pracovné právo Ukrajinskej advokátskej komory, je dokument zameraný na zohľadnenie stanného práva v krajine pri uchádzaní sa o status nezamestnanosti.

“Ide hlavne o to, aby sa migrantom (vnútorne vysídleným osobám) zjednodušil postup pri získavaní a potvrdzovaní statusu nezamestnaného. Áno, navrhuje sa evidovať ako nezamestnaný bez kompletného balíka dokladov, ktorý sa bežne poskytuje. Vyplácanie dávok je povolená bez osobnej návštevy ústredia práce,“ povedal Kazak.

Podľa Oleksandry Kolomietsovej, vedúcej ekonómky Centra pre hospodársku stratégiu, budú môcť vnútorne vysídlené osoby poberať dávky v nezamestnanosti v mieste svojho skutočného bydliska, a to aj bez dokladov totožnosti a/alebo dĺžky služby.