Infláciu neskrotíme, investičné zázraky nebudú

BRATISLAVA / PRAHA – V dnešnom Portu Fin News prinášame prehľad najdôležitejších udalostí, ktoré by mali nielen investori brať do úvahy. Dozviete sa, že:

  • Investovať peniaze zo železnej rezervy je chybou
  • S kúpou vianočných darčekov sa neoplatí otáľať
  • Libra už nepadá z útesu, ale lietať nebude
  • Porsche prerástlo svoju matku Volkswagen
  • Portu upravilo rebalans rizika a aktualizovalo aplikáciu

 Inflácia láme čísla tisícročia

V septembri rástli spotrebiteľské ceny opäť dvojciferným tempom, keď v medziročnom porovnaní stúpli o 14,2 %. Ako informuje Štatistický úrad SR, najvýznamnejšie výdavkové položky domácností – potraviny a náklady na bývanie vrátane energií – boli v medziročnom porovnaní rekordne drahé. Inflácia od januára minulého roka rastie a dosahuje najvyššie hodnoty od začiatku milénia. Štatistici však upozorňujú aj na pozitívny trend: od apríla vidíme mierne spomaľovanie rastu cien.

Výrazné zdražovanie sa už prejavuje aj na objeme peňazí, ktoré si ľudia na Slovensku ukladajú na účtoch v bankách. Objemy vkladov síce stále rastú, no pomalším tempom. V auguste tohto roka dosiahli celkové vklady obyvateľstva podľa údajov NBS 42,9 miliardy eur, rok predtým to bolo 42,5 miliardy eur. Nárast o 400 miliónov je výrazne nižší, než napríklad medzi rokmi 2020 a 2021 kedy presiahol úroveň 3,3 miliardy eur. Zároveň klesol aj podiel vkladov uložených na bežných účtoch, pre ktoré je charakteristické nulové úročenie. Dá sa teda predpokladať, že za týmto vývojom sú práve zvýšené náklady.

Pre investorov to znamená, že by sa mali riadiť troma zásadami:

  • Nemá zmysel snažiť sa hľadať investičné nástroje, ktoré dokážu poraziť infláciu tu a teraz. Dôležité je, aby výnos prekonal infláciu z pohľadu celkového investičného horizontu. A ten by mal dosahovať minimálne päť rokov pri rizikovejšom portfóliu.
  • Investovať peniaze zo „železnej rezervy“, nie je dobrý nápad. Trhy aktuálne výraznejšie kolíšu. Môže sa tak stať, že ak niekto investuje peniaze, ktoré onedlho vyberie, zaknihuje stratu.
  • Peniaze nad rámec železnej rezervy je lepšie investovať. Pri dvojcifernej inflácii totiž strácajú na hodnote a práve prepad trhov umožňuje nakupovať akcie za lepšie ceny. Stále však platí uvedené vyššie: investovať treba dlhodobo, preto nie je dobré na tento účel použiť financie, ktoré môžem potrebovať už „zajtra“.

Vianočné darčeky sa môžu oplatiť skôr

Vysoká miera inflácie sa netýka len zhodnocovania peňazí, ale napríklad aj Vianoc. V okamihu, kedy všetko zdražuje, je rozumné vyraziť na nákup darčekov už skôr. Rozdiel medzi októbrovou a decembrovou infláciou síce nemusí byť zásadný, no dôležitý bude prístup obchodníkov. Neistá ekonomická situácia dáva tušiť, že ľudia budú šetriť a vianočné darčeky budú kupovať menej než po minulé roky. Je tak vysoko pravdepodobné, že si obchodníci budú chcieť prilepšiť a tesne pred Vianocami predávané  produkty zdražia. To by mohlo domácu infláciu opäť rozhýbať smerom nahor.

Libra stlmila svoj pád

Veľkej Británii sa podarilo zastaviť pokles libry. K posilneniu anglickej meny viedlo rozhodnutie premiérky Lizz Trussovej zrušiť plán zníženia daní pre bohatých, ktorý predtým vyvolal otrasy na finančných trhoch a intervenciu zo strany Bank of England.

Pôvodne avizované masívne daňové škrty spôsobili, že vydesení investori predávali britské aktíva tak rýchlo a mohutne, až sa kurz libry voči doláru dostal na najnižšiu úroveň v histórii. Za výpredajmi štátnych dlhopisov stáli predovšetkým vystrašené penzijné fondy, niektoré sa ich zbavovali aj s 50 % zľavou, čo postihlo najviac konzervatívnych investorov.

Osud britskej meny však naďalej zostáva neistý, vsádzať na jej ďalšie posilňovanie sa nemusí nutne vyplatiť. Pre ľudí, ktorí v Spojenom kráľovstve pracujú, no výdavky do budúcnosti plánujú v eurách (chcú sa teda vrátiť „domov“), je lepšie investovať do dolárových aktív (napríklad amerických indexov) než si libry odkladať v hotovosti.

Porsche kraľuje európskym automobilkám

Výrobca športových áut Porsche preskočil svoju materskú spoločnosť Volkswagen a stal sa na burze najhodnotnejšou automobilkou v EÚ. A to napriek tomu, že Porsche je násobne menšie z pohľadu príjmov aj ziskov. Trhová hodnota firmy dosiahla 85 miliárd eur, po korekcii síce o približne 10 miliárd klesla, no to stále stačí na prvenstvo medzi automobilkami starého kontinentu. O tom, že trhová kapitalizácia nemusí ani zďaleka kopírovať veľkosť firmy, svedčí aj pozícia Tesly, ktorá z tohto pohľadu neohrozene kraľuje celosvetovému rebríčku.

 Filip Louženský, analytik Portu

Ilustračné fotografie: www.pexels.com