Ukrajina: Volodymyr Zelenskyj nariadil preštudovať premenovanie Ruska na Moskoviu, Rusi hovoria o komplexe politického trpaslíka, a že je “mešuge”

Ukrajinský prezident pán Volodymyr Zelenskyj poveril premiéra pána Denysa Šmyhala, aby „komplexne vypracoval“ možnosť premenovania Ruska na Moskoviu.

Informuje o tom odpoveď pána Volodymyra  Zelenského  na príslušnú petíciu zverejnenú na internetovej stránke prezidenta. Originál správy nájdete tu.

Petícia, ktorá bola zverejnená 23. novembra 2022, vyzbierala viac ako 25 000 podpisov potrebných na posúdenie prezidentom. Jeho autor sa domnieva, že Moskovia je historický názov Ruska, ktorý sa našiel na „mnohých historických mapách“ v 16. – 19. storočí. Až Peter I. vyhlásil štát Ruské impérium. V petícii sa tiež navrhuje nahradiť výraz „ruský“ výrazom „moskovský“ a názov „Ruská federácia“ na názov „Moskovská federácia“.

“Problematika nastolená v petícii si vyžaduje dôkladné preštudovanie tak v rovine historického a kultúrneho kontextu, ako aj s prihliadnutím na možné medzinárodno-právne dôsledky. Vzhľadom na uvedené som sa obrátil na predsedu vlády Ukrajiny so žiadosťou o jej komplexné štúdia, najmä so zapojením vedeckých inštitúcií,“ odpovedal Zelenský.

Ukrajinské médiá  tvrdia, že  ukrajinsky hovoriaci obyvateôia Ukrajiny nechcú, aby sa názov Rusko asocioval s názvom Kyjevyská Rus. Výskum verejnej mienky o tejto problematike neexistuje.

Kyjevská Rus, iné názvy: Staroruský štát, Kyjevský štát, ale staršie pojmy Kijevská Rus, Kijevský štát; starorusky Рѹсь, Рѹсьскаѧ землѧ; ukrajinsky  Київська Русь; rusky Киевская Русь, bola najstarším štátom, ktorý sa v 9. – 11. storočí konštituoval v slovanskom prostredí východnej Európy. V prvej polovici 12. storočia sa rozpadol na viacero štátov, samotná Kyjevská Rus zanikla roku 1240.

Moskovia je historický región v strednom Rusku. Región bol pre svojich východných a západných susedov dlho nedotknutým a neznámym miestom, kde žili rôzni ruskí ľudia a kmene. Rozvoj jeho ruských kultúr vyplynul z ľudí a ich spôsobu života v ruských lesoch, riekach a stepiach. Názov Moscovia je odvodený od mesta Moskva, resp. rieky Moskva a bol formovaný a známy svojim susedom prostredníctvom ruského moskovského štátu, ktorý vznikol v 13. storočí. V oblasti dnešnej Moskvy a rieky Moskva žili najmä ugrofínske kmene ako napríklad Muromiani a slovanské kmene ako Vjatičovia. Kultúra Moskovie a ďalších ruských krajín, ktoré ju obklopujú, vzišla z ruského ľudu, jeho krajín a riek ako Tarusa a Moskva.

Myšlienka pána Vladimíra Zelenského premenovať Rusko na Moskovskú dokazuje, že sa z Ukrajiny snažia urobiť „anti Rusko“, povedala hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia pani Maria Zacharová.
Pán Volodymyr Zelenskyj už skôr inštruoval ukrajinského premiéra Denisa Šmyhala , aby “opatrne vypracoval” možnosť premenovania Ruska na Muskoviu.
Pán Boris Černyšov , podpredseda Štátnej dumy Ruska z Liberálno demokratickej strany  , predtým nazval túto petíciu „fázovým posunom“ a povedal, že takéto iniciatívy možno vnímať len s úsmevom. Pojmom “fázový posun”, rusky “сдвиг по фазе”, sa označuje človek, ktorý sa zbláznil, alebo je psychicky chorý. Analogický výraz v slovenskom slangu je, že niekto je “mešuge”. Mešuge je hebrejský a neskôr slangový výraz pre popleteného, bláznivého človeka.
Pán Oleg Morozov , poslanec vládnej strany Jednotné Rusko, to nazval prejavom „komplexu politického trpaslíka“ .

V závere pracovného týždňa  americkú novinárku pani Candice Owensovú pobúrila túžba ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vystúpiť na odovzdávaní Oscarov. O svoj názor sa podelila na Twitteri.

 

“Zdá sa mi, že Zelenskyj chce, aby sme ho nenávideli. Funguje to,” komentovala túto správu pani Candice Owensová. V minulosti bol an Volodymyr Zelenkij hercom komediálnych seminárov. Amerciký prezident pán Ronald Reagan bol hercom v amerických kovbojkách. Väčšinu filmov, kde hral Ronald Reagan si premietal Leonid Iľjič Breźnev v súkromnom  kine.
Volodymyr Zelenskij  v mulosti predajom svojich seriálov  do rôznych súkromných a verejných televízí v Ruskej federácii.