Ruský prezident napísal článok o vzťahoch s Čínou

PEKING – Čínske noviny People’s Daily uverejnili článok ruského prezidenta Vladimira Putina “Rusko a Čína – partnerstvo hľadiace do budúcnosti”, uviedol Kremeľ.

Putin v článku poznamenal, že spája “vysoké očakávania” s nadchádzajúcimi rozhovormi s čínskym prezidentom Si Ťin-pchingom. Ruský prezident nepochybuje o tom, že dajú “nový silný impulz celému komplexu bilaterálnej spolupráce”.

Hlava štátu poďakovala Pekingu za vyvážený postoj k situácii na Ukrajine a deklarovala otvorenosť Moskvy “politickému a diplomatickému urovnaniu ukrajinskej krízy”. Ruský prezident okrem toho obvinil NATO, že je odtrhnuté od reality, o čom podľa jeho názoru svedčia požiadavky aliancie na Ruskú federáciu v kontexte konfliktu na Ukrajine.

Putin tiež vyjadril presvedčenie, že obchodný obrat medzi Ruskom a Čínou tento rok prekoná latku 200 miliárd dolárov. Zároveň je dôležité, aby “podiel zúčtovania v národných menách rástol vo vzájomnom obchode a naše vzťahy sa stali suverénnejšími,” dodal.

V pondelok 20. marca sa uskutoční neformálne stretnutie medzi Vladimírom Putinom a Si Ťin-pchingom ako súčasť jeho štátnej návštevy Ruska. V utorok sa rokovania uskutočnia v úzkom a rozšírenom formáte.