Kazachstan: voliči na ťave, s kreslom, v kostýmoch

ASTANA – Počas parlamentných volieb v Kazachstane ľudia prichádzali voliť v rôznych kostýmoch, odevoch a s rôznymi doplnkami.

O niektorých z nich informuje tlačová agetúra Kazinform. Voľby boli včera 19. marca 2023.

Nurbek Ormanov, obyvateľ Kunajeva, išiel na voľby v kostýme snežného leoparda, alebo Barysa, ktorý sa stal hlavným symbolom regionálneho centra. Muž vysvetlil, prečo si obliekol takýto kostým.

“Budúcnosť nezávislej krajiny je v rukách mladých ľudí. Ak my, mladí ľudia, budeme inteligentní a budeme tvrdo pracovať, budúcnosť našej krajiny bude jasná. Dôvod, prečo mám na sebe tento kostým, je ten, že som chcel dať dnešným voľbám nový vzhľad a chcel som prejaviť veľkú úctu nášmu mestu Konaev prostredníctvom nášho symbolu. Dnešok je špeciálnym dňom pre všetkých Kazachstancov, každý občan sa rozhodne pre budúcnosť svojej krajiny,” povedal.

 

Osobitnú slávnostnú náladu pre obyvateľov Taldykorganu, ktorí prišli do volebnej miestnosti č. 419, predstavili obyvatelia mesta zaoberajúci sa chovom ťavov.

Obyvateľ, 35-ročný Ulan Baizakov, chová ťavy už 15 rokov. Do volebnej miestnosti prišiel na ťave.

Cez víkendy a sviatky chodí s ťavou po centrálnom námestí, v mestských parkoch a námestiach, jazdí na svojich obľúbených deťoch, organizuje fotenie. Získané prostriedky sa používajú na poskytovanie potravy a liekov ťave. Podľa Ulana nie je ľahké zapojiť sa do chovu ťavy, ale už sa to stalo jeho koníčkom. Chovateľ hospodárskych zvierat sa špecializuje aj na chov koní.

Ďalší obyvateľ hlavného mesta prišiel k volebným urnám v obraze “hrdinu v kresle”: v domácom oblečení, s telefónom s elektrickým drôtom s kreslom, malou pohovkou, ktorú si pripevnil k sebe.

V týchto voľbách sú obzvlášť viditeľné konkrétne obrazy obyvateľov hlavného mesta. Napríklad žena s adyraspanom prišla do volebnej miestnosti a prekvapila všetkých prítomných v jednej z volebných miestností.

Adyraspan je slovensky Harmala (Peganum) je rod rastlín z čeľade šamanovitých. Sú to byliny a kríky s hlboko členenými striedavými listami a bielymi päťpočetnými kvetmi. Plodom je tobolka. Rod zahŕňa 3 druhy a vyskytuje sa v suchých oblastiach Eurázie a Severnej Ameriky. Harmala stepná je rozšírená aj v južnej Európe.

“Ako traktorista pracujem už 20 rokov. Nepotrebujeme veľa, aby sme žili dobre. Chceme mier v krajine. Aby sme uživili naše deti, potrebujeme stabilné zamestnanie a čo je najdôležitejšie, dôveru v budúcnosť. Aj dnes som odišiel z práce na pol hodiny a rozhodol som sa,” hovorí Bolatbek Karimov.