Trump chce Rusko v G 8, Moskva na to kašle

Prezident USA Donald Trump povedal 8. 6. 2018, že Rusko by sa malo vrátiť sa do bloku G-8, keď dnes opúšťal Biely pred cestou rozhovor so spojencami. Agentúra Bloomberg cituje prezidenta USA.

“Rusko by malo byť na tomto stretnutí,” povedal Trump novinárom vo Washingtone. “Prečo máme stretnutie bez toho, aby sme sa stretli s Ruskom.” “Či sa vám to páči alebo nie, a nemusí to byť politicky správne, ale máme riadiť svet, a z G-7, ktoré bolo G-8, vyhnali Rusko,” povedal. “Mali by umožniť Rusko vrátiť sa, pretože by sme sme boli pri stole rokovaní.” Donald Trump povedal, že sa teší na narovnávanie nespravodlivých obchodných transakcií s krajinami G-7.

Skupina siedmich (G7) je združením ekonomicky rozvinutých krajín, ktoré zahŕňajú Veľkú Britániu, Nemecko, Taliansko, Kanadu, USA, Francúzsko a Japonsko. Vo formáte “sedem” organizácie existoval v rokoch 1976-1997. Po pristúpení Ruska sa združenie stalo skupinou ôsmich, teda G 8. V marci 2014 sa organizácia v dôsledku udalostí na Ukrajine a následnej krízy vo vzťahoch medzi Ruskou federáciou a Západom rozhodla vrátiť do formátu skupiny G 7. Toto stretnutie je v Kanade. V spravodajskej relácii Vremia (Čas) zaznel názor, že  Rusko kašle na G 7. Pre Rusko je dôležitejšia skupina G 20.