Hliník sa odsťahoval do G7, nie do Humpolca

Americký prezident Donald Trump stiahol svoj súhlas so spoločným komuniké, ktoré bolo vydané na konci samitu G7 a obviňuje Kanadu z “nepoctivosti”. Povedal, že ďalšie krajiny zavádzajú voči USA “veľmi veľké clá”. Informuje to tom portál BBC. 

Spoločné komuniké, ktoré obhajuje “obchodný systém založený na pravidlách”, členovia G 7 pripravili aj napriek napätiu kvôli dovozným clám USA na hliník a oceľ.  G7 sa zaväzuje venovať na vzdelávanie dievčat 3 miliardy dolárov
Ostatní členoavia G 7 považujú rozodnutie USA zaviesť clán na hliník a oceľ zo strany USA  ako “urážlivé” z hľdiska toho že sa odvoláva  na problémy národnej bezpečnosti s cieľom ospravedlniť clá. Kanada zavedie odvetné clá 1. júla. Odborníci považujú posledné stretnutie G 7 za rozkol.

Donald Trump, ktorý tradićne komunikuje cez mikroblog v ňom napísal: Kanadský premiér Justin Trudeau sa počas našej schôdze @ G7 správal tak tico a mierne, aby na tlačovej konferencii po to, čo som odišile povedal, že “americké tarify sú urážlivé” a on sa “nebude tlačiť okolo.” Veľmi nečestné a slabé. Naše clá sú odpoveďou na jeho 270% clo na mlieko!”

Nezhody v G 7sa týkajú predovšetkým obchodných otázok. Partneri USA sú pobúrení nedávnym rozhodnutím amerického prezidenta Donalda  Trumpa o uvalení cla na dovoz hliníka a ocele. Rozpory medzi krajinami dosiahli taký rozsah, že odborníci a politici začali hovoriť o obchodnej vojne.Pozície Spojených štátov a ďalších šiestich krajín skupiny 7 sa výrazne líšia v ďalších otázkach vrátane parížskej dohody o klíme, jadrovej dohode s Iránom a riešenia palestínsko-izraelského konfliktu. Trump opustil Quebek v sobotu ako prvý z vedúcich predstaviteľov G7 a niekoľko hodín pred oficiálnym záverom summitu: nezostal na rokovaniach o klimatických zmenách ao ekológii oceánov.